ترشحات طبیعی واژن

ترشحات طبیعی واژن

خانم ها نگرانی های زیادی راجب ترشحات واژن خود دارند و همیشه در گیر این قضیه هستند که آیا این ترشحات طبیعی است یا اثر ابتلا به عفونت است ،ویژگی هایی وجود دارد که باعث جدا کردن ترشحات طبیعی از غیر طبیعی میشود ،معمولا روز 1 تا 7 سیکل قاعدگی روزهای خونریزی و لکه بینی در یک خانم است.بعد از پاک شدن کامل از پریود،کم کم  ترشحات واژن بی رنگ و گاهی متمایل به سفید می شوند که بوی زننده ای ندارند و آبکی و رقیق هستند.این ترشحات از اولین روزهای پاک شدن از پریود شروع شده و هر چه به روز  تخمک گذاری (معمولا روز 14 ) نزدیک میشویم مقدارش بیشتر شده و گاهی به شدت حالت کش سانی داشته و حتی گاهی ممکن است لباس زیر را کاملا خیس کند.همان طور که گفتم ، هنوز بوی بد و خارش و سوزش نداریم اما زیاد بودن و متمایل به سفید بودن و کشسانی بودن این ترشحات ،طبیعی است.حول و حوش روز 12 تا 14 که تخمک گذاری خواهیم داشت،این ترشحات به اوج رسیده و بیشترین حالت کشسانی خودشان را دارند.

ترشحات واژینال در دوران بارداری

در دوران بارداری، جریان خون در واژن و هم چنین تولید استروژن در بدن افزایش می یابد که سبب می شود ترشحات واژینال زیاد شود. پممکن است افزایش ترشحات تا به دنیا آمدن نوزاد ادامه داشته باشد.
چند هفته قبل از زایمان مادر با افزایش و غلیظ تر شدن میزان ترشحات مواجه خواهد شد زیرا مخاط در تمام مدت بارداری در دهانه رحم جمع می شود، و متعاقب آماده سازی زایمان با باز شدن دهانه رحم ترشحات غلیظ به واژن می ریزند.به علاوه ساک حاملگی که در دوران بارداری بچه را محافظت می کند، پاره می شود و مایع آمنیوتیک به صورت قطره قطره خارج می شود. اما اگر حجم زیادی از مایع به طور ناگهانی از مادر خارج شود نشانه پاره شدن کیسه آب است و نشانه آن است که کودک به زودی به دنیا می آید. بنابراین باید هرچه زود تر مادر، به بیمارستان منتقل شود.

 عواملی که منجر به عفونت می شوند

استفاده از آنتی بیوتیکها

پوشیدن لباس زیرهای غیر پنبه ای

پوشیدن لباسهای زیر تنگ در حین ورزش

استفاده از محصولات معطر که مخاط مهبل را تحریک می کند

استفاده از داروهای جلوگیری از بارداری

شستن بیش از حد ناحیه تناسلی

خوردن بیش از حد شیرینی

هر عاملی که تغییر در محیط طبیعی واژن بدهد و به عبارتی PH  آن را تغییر بدهد،سبب افزایش ترشح غیر طبیعی واژن می شود مانند:

استفاده از بعضی صابونها

بشور و بساب های شدید دستگاه تناسلی

مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیکها

استفاده از کاندوم

حساسیت نوار بهداشتی

بیماری قند

حاملگی

عفونتها

دوش واژینال

تغییرات ترشحات واژن در سنین مختلف

ترشحات واژن در دوران بارداری نازک سفید شیری و دارای بوی ملایم است. مقدار ترشح نیز در دوران بارداری افزایش می یابد با این حال در دوران پیری و یائسگی ترشح به دلیل کم بودن میزان استروژن کاهش می یابد.

علائم غیر طبیعی ترشحات واژن   

تغییر در بوی ترشحات واژن

تغییر در حالت ( اگر ترشحات شما تکه پنیری،کفی و حباب دار باشد غیر طبیعی است.)

تغییر در رنگ ترشحات واژن

تغییر در غلظت ترشحات واژن

تغییر در اندازه ترشحات واژن

ترشحات همراه با درد،سوزش یا خارش در ناحیه واژن

تهیه و تنظیم: عاطفه بایزیدی (کارشناس مامایی)

برای پاسخ دهی به سوالات و مشاوره اختصاصی اینجا کلیک کنید.

برای دیدن مطالب بیشتر در اینستاگرام ما اینجا کلیک کنید.

این پست توصیه می شود

نظرات