اقدامات نازایی

اقدامات نازایی


ناباروري و نازايي از جمله مشکلاتي است که اين روزها گريبان بسياري از زوج​هاي جوان را در سراسر جهان گرفته است.گرچه به باور متخصصان و پزشکان اين حوزه،امروزه با وجود شيوه ​هاي درمان نازايي و ناباروري متعددي که در جهان و کشور ما ايران وجود دارد،ديگر هيچ زوج جواني نبايد نگران مشکلات و اختلالات ناباروري و نازايي باشد.

افراد بالای 35 سال بعد از 6 ماه مداوم نزدیکی بدون پیشگیری و افراد زیر 35 سال بعد از 1 سال نزدیکی مداوم و بدون پیشگیری اگر موفق به بارداری نشوند باید به پزشک مراجعه کنند.

دلایل ناباروری مردان

تولید و یا عملکرد غیر طبیعی اسپرم

نقائص ژنتیکی

مشکلات سلامتی مانند دیابت

یا بیماری‌های عفونی مانند کلامیدیا، سوزاک، اوریون یا ایدز

گشاد شدگی و واریس رگ‌های بیضه (واریکوسل)

مشکلات ترشح اسپرم

به علت مشکلات جنسی مانند انزال زودرس؛ بیماری‌های ژنتیکی خاص مانند فیبروز کیستیک؛ مشکلات ساختاری مانند انسداد در بیضه و یا آسیب و صدمه به اندام‌های تناسلی رخ می‌دهد.

تماس مکرر با عوامل محیطی مضر

مانند آفت‌کش‌ها و دیگر مواد شیمیایی و تابش اشعه، همچنین مصرف سیگار، الکل، ماری‌ جوانا یا مصرف برخی داروها مانند آنتی‌بیوتیک، داروهای ضد فشارخون، استروئیدهای آنابولیک و یا غیره می‌تواند تأثیرات منفی بر باروری داشته باشد.

دلایل ناباروری در زنان

علل نازایی در زنان ممکن است شامل:

اختلالات تخمک گذاری

این اختلالات عبارتند از اختلالات هورمونی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک، هیپرپرولاکتینمی یا وضعیتی که بدن مجبور به تولید بیش از حد پرولاکتین می‌شود، می‌تواند مرحله تخمک‌گذاری را مختل سازد.
تولید بیش از حد هورمون تیروئید (پرکاری تیروئید) یا تولید بسیار کم این هورمون (کم‌کاری تیروئید) می‌تواند بر سیکل قاعدگی تأثیر گذاشته یا باعث ناباروری گردد.

سایر علت‌های ناباروری ممکن است شامل ورزش شدید، اختلالات خوردن، آسیب و یا تومورها باشد.

اختلالات رحم و یا دهانه رحم

شامل اختلالات دهانه رحم پولیپ رحم و یا شکل رحم می‌باشد. تومورهای غیر سرطانی (فیبروم) در دیواره رحم به ندرت ممکن است با مسدود کردن لوله‌های فالوپ باعث ناباروری گردد.

آسیب یا انسداد لوله فالوپ

اغلب با التهاب لوله فالوپ (سالپنژیت) ایجاد می‌شود. این آسیب می‌تواند ناشی از بیماری التهابی لگن که معمولاً با یک عفونت از طریق رابطه جنسی ایجاد می‌شود، اندومتریوز و یا چسبندگی باشد.

آندومتریوز

هنگامی رخ می‌دهد که بافت آندومتر در خارج از رحم رشد می‌کند. این وضعیت ممکن است بر عملکرد تخمدان، رحم و لوله‌های فالوپ تأثیر بگذارد.

نارسایی اولیه تخمدان (یائسگی زودرس)

زمانی رخ می‌دهد که فعالیت تخمدان‌ها و سیکل قاعدگی قبل از سن 40 سالگی متوقف شود.اما بعضی عوامل با یائسگی زودرس در ارتباط هستند، از جمله بیماری‌های

سیستم ایمنی بدن، عوارض خاص ژنتیکی مانند سندرم ترنر یا سندرم X شکننده، پرتو درمانی یا شیمی درمانی و سیگار کشیدن.

چسبندگی‌های لگن

ناشی از اتصال رشته‌های بافت اسکاری (جای زخم) است که پس از عفونت لگن، آپاندیسیت، جراحی لگن یا شکم ایجاد می‌شود.

آزمایشات تشخیص ناباروری مردان

آنالیز مایع منی

تست هورمونی

آزمایش ژنتیک

بیوپسی و نمونه‌برداری بیضه

آزمایشات تصویربرداری

آزمایشات ناباروری زنان

تست تخمک گذاری

هیستروسالپنگوگرافی

آزمایش کارایی و ذخیره تخمدان

سایر تست‌های هورمونی

آزمایشات تصویربرداری

هیستروسکوپی

لاپاراسکوپی

آزمایش ژنتیک

تکنیک‌های رایج روش کمک‌ باروری

پزشک با توجه به شرایط زن و مرد هر کدام از تکنیک‌های کمک‌ باروری را انتخاب می‌کند.در صورت موفقیت‌ آمیز نبودن یک تکنیک بعد از چند دورۀ درمان، پزشک ممکن است به سراغ تکنیک‌های دیگر برود. متداول‌ترین تکنیک‌های روش‌های کمک‌ باروری شامل موارد زیر است:

لقاح خارج از رحم یا IVF

بیشترین موارد استفاده از روش‌های کمک‌باروری را روش IVF تشکیل می‌دهد. در این روش تخمک‌ها در آزمایشگاه با اسپرم همسر شما ترکیب می‌شوند. بعد از لقاح، سه تا پنج روز به رویان‌های حاصل فرصت رشد داده می‌شود و سپس به رحم زن منتقل خواهند شد.

میکرواینجکشن  ICSI

اگر در روش IVF، تعداد اسپرم‌های باکیفیت مرد کم باشد، برای لقاح تخمک و اسپرم از روش میکرواینجکشن استفاده می‌شود. امروزه این روش عمده‌ترین روش لقاح در فرایند IVF است. در این روش به جای این که طبق روش‌های قدیمی، تعداد زیادی اسپرم در مجاورت تخمک قرار داده شود، یک اسپرم به طور مستقیم به داخل تخمک تزریق می‌شود. بعد از لقاح، رویان‌های حاصل به مدت سه تا پنج روز رشد می‌کنند و سپس به رحم شما منتقل می‌شوند.

تخمک‌ها یا رویان‌های اهدایی

اگر زن قادر به باروری از طریق تخمک خود نباشد، می‌توان درمان IVF را با استفاده از تخمک اهدایی یک زن دیگر انجام داد. تخمک‌های اهدایی با اسپرم شوهر ترکیب می‌شود و رویان به رحم زن گیرنده منتقل می‌شود. این روش همچنین می‌تواند با یک رویان اهدایی یا اسپرم اهدایی انجام شود.

رحم جایگزین یا اجاره‌ای

اگر امکان باروری رویان در رحم مادر امکان‌پذیر نباشد، پزشک می‌تواند رویان زن و مرد را در رحم جایگزین یک زن دیگر قرار دهد.

تهیه و تنظیم: عاطفه بایزیدی (کارشناس مامایی)

برای پاسخ دهی به سوالات و مشاوره اختصاصی اینجا کلیک کنید.

برای دیدن مطالب بیشتر در اینستاگرام ما اینجا کلیک کنید.

این پست توصیه می شود

نظرات