ختنه نوزاد

ختنه نوزاد


ختنه نوزاد عملی است که در آن پوست اضافه سر آلت تناسلی برداشته می‌شود و با وجود آنکه در کشور ما اعتقادات و توصيه‌هاي مذهبی عامل اصلی انجام آن بوده اما امروزه از ختنه به‌عنوان يك جراحی علمی ياد مي‌شود و حتی در بسیاری از کشورهایی با وجود آنکه از نظر مذهبی نیازی به این کار نیست اما آن را انجام می‌دهند.

علت انجام ختنه

در حالت طبیعی زیر پوست آلت تناسلی کودک ماده سفید رنگی ترشح می شود. این ماده خاصیت نرم کنندگی دارد و از چسبیدن پوست به سر آلت جلوگیری می کند، لازم به ذکر است که این ماده چرک نیست.در بعضی از مواقع این ترشحات عفونی شده و پوست سر آلت نیز دچار عفونت می‌گردد. در موارد نادراین عفونت مخصوصا در نوزادان و شیرخواران موجب عفونت کلیه‌ها می‌شود.

مزایای ختنه

کاهش عفونت ادراری

کاهش سرطان آلت تناسلی

کاهش خطر انتقال عفونت های جنسی مانند ایدز

پیشگیری از ابتلا به بیماری  فیموزیس

پیشگیری از سرطان دهانه رحم در شریک جنسی

زمان انجام ختنه

زمان دقیقی برای انجام ختنه وجود ندارد اما اگر ختنه بعد از تولد یا در ماه‌های اول تولد انجام شود به بیهوشی عمومی نیاز نیست و با بی‌حسی موضعی انجام میشود.

اگر ختنه در ماه‌های اول تولد انجام نشود علاوه بر اینکه باید کودک را بیهوش کرد هزینه‌ای اضافه‌ای به خانواده تحمیل می‌شود و اثر بد روانی نیز روی کودک می‌گذارد.

کودک به‌خصوص از 2 تا 3 سالگی، به حفظ آلت‌تناسلی خود حساسیت دارد و چه بسا ختنه را تنبیه پدر و مادر تصور کند وبر روان کودک تاثیر منفی خواهد گذاشت.

روش های ختنه

 حلقه یا معمولی

سازمان بهداشت جهانی ختنه با حلقه را تا سه ماهگی مجاز دانسته و وزارت بهداشت ایران تا شش ماهگی.البته ختنه با نخ و سوزن و بخیه در تمام سنین مجاز است. باید بعد از گذشت 8 ساعت از ختنه، نوزاد ادرار کند، اگر ادرار نکرد باید از نظر احتباس ادرار بررسی گردد. و همچنین توصیه می شود از اولین ادرار به بعد عمل تعویض پانسمان قبلی با گاز استریل و کمی پماد تتراسیکلین روی آلت انجام شود. اگر ختنه با حلقه پلاستی بل انجام شده باشد باید بعد از 5 تا 8 روز بیوفتد و اگر بیشتر از 8 روز نیوفتاد و یا تورم بیش از 8 روز کمتر نشد باید توسط متخصص اطفال حتما معاینه شود.اگر آلت کودک بعد از ختنه تورفتگی داشته باشد جای نگرانی نیستش زیرا آلت کودکان چون بسیار کوچک هستش و در کودکانی که اضافه وزن داشته باشند و یا دارای  چربی زیر شکم، این حالت تورفتگی بیشتر مشاهده می شود. فقط حتما بعد از هر بار ادرار کودک برای شستشو و همچنین هنگام حمام بردن، دو طرف آلت را فشار دهید تا بیرون بیاید و آلت تمیز شود.

ختنه کردن با لیزر

در این روش، بافت زیر پوست مجرای آلت تناسلی را با لیزر می سوزانند اما نسبت به روش های گفته شده کمتر انجام می شود.

ختنه کردن با دستگاه کلیپس نقره ای

مدرن ترین روش ختنه با استفاده از دستگاه جدیدی به نام کلیپس نقره ای است . در این روش  پوست دور کلاهک آلت تناسلی با دستگاه برداشته می شود و نیازی به حلقه و یا بخیه نیست. بلکه پانسمان کوچکی انجام می شود. این دستگاه،بدون خونریزی و بدون بخیه کودکان را ختنه می کند.

مراقبت های بعد از ختنه

حتما بعد از هر بار ادرار کودک برای شستشو و همچنین هنگام حمام بردن، برای بیرون آمدن ترشحات دو طرف آلت را فشار دهید تا آلت تمیز شود.

نوک آلت کودک با وازلین یا ویتامین A چرب شود و تا یک ماه بعد از ختنه نیز ، ادرار کودک با آب شسته شود.

در هفته اول بعد از ختنه پوشک و کهنه های نوزاد را بیشتر عوض کنید.

برای رقیق شدن ادرار و جلوگیری از سوختن نوک مجرای ادراری به علت ادرار به نوزاد شیر بیشتری بدهید.

هر روز محل ختنه را بشویید.

اگر متوجه شدید که فرزندتان سخت ادرار می کند و جریان ادرار او قطع و وصل و یا پخش می شود به پزشک مراجعه کنید.

اگر محل ختنه دچار خونریزی شدید شد فورا به پزشک اطلاع بدهید.

تهیه و تنظیم: عاطفه بایزیدی (کارشناس مامایی)

برای پاسخ دهی به سوالات و مشاوره اختصاصی اینجا کلیک کنید.

برای دیدن مطالب بیشتر در اینستاگرام ما اینجا کلیک کنید.

این پست توصیه می شود

نظرات