مسافرت در بارداری

آیا 9 ماه بارداری را باید در خانه نشست و سفر نرفت؟


مسافرت موضوعی است که ذهن خانم ها را در بارداری مشغول می کند. خانم های باردار باشرایطی که دارند برای این موضوع تصمیم گیری می کنند. اگر حاملگی پر خطری نداشته باشید می توانید در دوران بارداری سفر کنید، که بهتر است این سفر را سه ماهه ی دوم بارداری تنظیم کنید چون در سه ماهه ی اول خطر سقط و در سه ماهه ی آخر خطر زایمان زودرس وجود دارد.

اما نکته هایی که باید برای سفر کردن در دوران بارداری درنظر داشته باشید:

وسیله ی نقلیه ای که انتخاب می کنید تا حد ممکن اتومبیل باشد ،درست است که با مسافرت با هواپیما زودتر به مقصد می رسید و یا با قایق بیشتر از لحاظ روانی خوش میگذرد اما در  مسافرت با اتومبیل امکان دسترسی به مراکز پزشکی بیشتر است.

مقصد نزدیکتری انتخاب کنید.حتما از کمربند استفاده کنید .نگران نباشید بستن کمربند مشکلی برای جنین شما ایجاد نمی کند. کمر بند را به گونه ای ببندید که احساس راحتی بکنید بالای ران و زیر شکم قرار بگیرد و کمربند شانه ای بین سینه قرار بگیرد.

هر 1تا 2 ساعت از ماشین پیاده شوید و چند قدم بزنید و از نشستن طولانی مدت بپرهیزید.حتي قدم زدن کوتاه مدت باعث بهبود جريان خون شده و از ورم پاها جلوگيري مي کند.

برای جلوگیری از عفونت نکات بهداشتی را رعایت کنید و مصرف آب را فراموش نکنید توصیه به همراه داشتن ژل ضدعفونی کننده نیز میشود.

غير از وعده هاي اصلي غذا  ميان وعده را فراموش نکنید ساندويچ هاي کوچک ، کشمش ،نان های سبوس دار و ميوه و سبزي هايي مثل سيب و هويج میان وعده های خوبی حساب میشوند.

لباس گشاد و راحتي بپوشيد. همچنين کفش راحتي به پا کنيد.

اگر به مناطقی سفر می کنید که احتمال ابتلا به بیماریهایی مانند مالاریا  وجود دارد واکسن را جدی بگیرید و اصلا بدون تور در فضای آزاد نخوابید.

لیست چیزهایی که باید باخود در سفر همراه داشته باشید:

مکمل های ویتامین و مواد معدنی

به اندازه همه روزهای سفرتان قرص مکمل همراه داشته باشید

اسنک

برای اینکه مجبور نشوید اسنک های بی‌کیفیت بین راهی را تحمل کنید از خانه میوه، میوه خشک، کراکر، بیسکوئیت گندم کامل یا جو و مقداری آجیل بدون نمک برای خودتان بردارید.

آب بسته بندی شده

در مسیر راه اگر چشمه یا رودخانه ای دیدین هوس خوردن آب نکنید چون احتمال آلودگی این آب ها به میکروب ها بسیار زیاد است در نتیجه  بردن آب بسته بندگی را فراموش نکنید.

کارت اطلاعات مهم پزشکی

تاریخ احتمالی زایمان، داروهای مصرفی، آلرژی های غذایی و دارویی، مکمل ها، گروه خون و شماره تماس پزشک معالجتان را روی یک کارت بنویسید و در تمام طول سفر همراه داشته باشید تا اگر شرایط اورژانسی برای شما پیش آمد گروه پزشکی بتوانند از آن استفاده کنند.

کرم ضد آفتاب

تغییر رنگ پوست در طول بارداری نسبتا شایع است و تماس بیش از حد با نور خورشید ممکن است پوست شما را برای همیشه تیره کند پس ضد آفتاب را در کیف خود جای دهید.

جوراب شلواری مناسب بارداری بپوشید

پوشیدن جوراب شلواری شاید خیلی راحت نباشد اما به بهبود جریان خون شما در اندام های انتهایی به خصوص در شرایطی که مجبورید چند ساعت در وضعیت نشسته باشید، کمک می کند.

دفترچه بیمه

ممکن است در طول سفر شرایطی پیدا کنید که نیاز به مراقبت یا بررسی پزشکی داشته باشید.

تهیه و تنظیم: عاطفه بایزیدی(کارشناس مامایی)

برای پاسخ دهی به سوالات و مشاوره اختصاصی اینجا کلیک کنید.

برای دیدن مطالب بیشتر در اینستاگرام ما اینجا کلیک کنید

این پست توصیه می شود

نظرات