غربالگری های دوران بارداری

سلام،سوگل زقر هستم کارشناس مامایی و مشاور دپارتمان زنان زایمان سامانه پزشکی کندوطب
یکی از سوالات رایج و پرتکرار شما عزیزان در قسمت مشاوره سایت در مورد غربالگری های دوران بارداری هست،به همین دلیل لازم دونستن این ویدئو رو تهیه کنم و یک سری اطلاعات در اینباره در اختیارتون قرار بدم.

 

خوب اصلا آزمایش غربالگری چیه و چه کاربردی تو بارداری داره؟
تستهای غربالگری به یه سری آزمایش ها و سونوگرافی تو بارداری گفته میشه،که هدف از انجام اون این هست که مادر باردار رو از یکسری از نقص های کوروموزومی تو بارداری غربال کنیم و اونهارو تو گروه های کم خطر و پر خطر تقسیم بندی کنیم.

آزمایش های غربالگری های دوران بارداری شامل دو مرحله ست:
1-غربالگری مرحله اول
2-غربالگری مرحله دوم
غربالگری مرحله اول بارداری از هفته 11 تا 13 هفته و 6 روز انجام میشه،ولی بهترین زمان انجامش هفته 12 بارداری هست که شامل یه سری آزمایش خون و سونوگرافی از روی شکم هست که در اون ضخامت پشت گردن جنین و وجود استخوان بینی جنین بررسی میشه،که به سونوگرافی NT هم معروفه.
تو غربالگری مرحله اول 3 تا ناهنجاری کوروموزومی بررسی میشه که مهمترین ان سندروم داون یا تریزومی 21 یا منگولیسم هست.بهتره که آزمایش خون و سونوگرافی غربالگری مرحله اول هر دو در یک روز انجام بشه.انجامش نیاز به ناشتایی نداره و در هر ساعت از شبانه روز قابل انجامه.
غربال گری مرحله دوم که فقط شامل آزمایش خون هست در هفته 15 تا 17 بارداری انجام میشه.
نکته مهمی که در مورد غربالگری ها باید بدونید:
این هست که تست های غربالگری فقط  مادر رو در گروه های کم خطر و پر خطر از نظر ناهنجاری کوروموزومی قرار میده و جوابش ملاک 100% سالم بودن جنین نیست.میپرسین چرا؟
چون یک سری نقایص وجود دارن که اصلا قابل اندازه گیری با آزمایش های غربالگری نیستن،مثل وجود شکاف کام در نوزاد.
حرف آخر:
به همه ی خانم های باردار توصیه میکنم که آزمایش های غربالگری بخصوص،غربالگری مرحله اول که از اهمیت بالاتری برخورداره رو تو بارداریشون جدی بگیرن و حتما اونهارو انجام بدن تا با اینکار ریسک بدنیا اوردن نوزاد ناسالم رو کاهش بدن.در ضمن شما میتونید سوالات خودتون رو در قسمت مشاوره سایت کندوطب با ما در میون بذارید،متخصصان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.
با تشکر از همراهیتون.

سوگل زقر،کارشناس مامایی

برای مشاوره آنلاین زنان زایمان اینجا کلیک کنید.

مطالب بیشتر را در اینستاگرام ما دنبال کنید.(اینجا کلیک کنید)

جدیدترین و کامل ترین مطالب زنان و زایمان را ازما بخواهید.

کندوطب؛ رسانه ی سلامت.

www.kandooteb.com

این پست توصیه می شود

نظرات