خطرهای دوران بارداری

سلام.سوگل زقر هستم کارشناس مامایی و مشاور دپارتمان زنان زایمان سامانه پزشکی کندوطب.

یکی از اون سوالات پرتکرار شما در مورد علائم (خطرهای دوران بارداری) بود که دغدغه خیلی از ماماناست و باعث نگرانی و استرسشون در بارداری میشه.خوب در این ویدئو به مهمترین علائم خطر و راه درمانش در دوران شیرین بارداری اشاره میکنیم.پس حتما این ویدیو رو ببینید.

هدفمون از تشخیص زود هنگام این علائم قبل از هفته 37 بارداری این هست که از زایمان زودرس جلوگیری کنیم.

خوب اولین موردی که باید در دوران بارداری بهش بیشتر از قبل توجه کرد ترشحات واژينالتونه:

از وقتی که یه خانوم باردار می شه بدنش به طور مداوم در حال تغییره.ترشحات واژینال در دوران بارداری بسیار معمول و بی ضرره و در واقع از آنچه قبل از بارداری با آن مواجه بودید متفاوت نیست و فقط مقدارش تحت تاثیر هورمون ها بیشتر شده.ترشحاتی طبيعي  هستند که بي رنگ ، بي بو ، بدون خارش و سوزش باشند.گاهي عواملي مثل قارچ ها ،باکتري ها و ويروس ها سبب ايجاد عفونت و غير طبيعي شدن اين ترشحات مي شه که علائمي مانند تغيير رنگ ترشحات (سفيد پنيري شکل يا زرد مايل به سبز چرکي یا کف الود ) همراه با خارش وسوزش و يا بروز زگيل در اين ناحيه ايجاد مي کنن. در اين صورت لازمه به پزشک یا ماما مراجعه کنید و درمان براتون انجام شه. عدم درمان به موقع مي تونه عوارض جدي تري مثل پارگی زودرس کیسه اب و به دنبالش زایمان زودرس رو به همراه داشته باشه.

خطرهای دوران بارداری

گاهی ترشحات واژینال میتونه به دلیل پارگی زودرس کیسه اب باشه.در صورت پارگی کیسه اب یا به صورت کاملا واضح خروج مایع گرم و روون رو احساس میکنید یا احساس خیسی و نشت مایع بر روی لباس زیرتون رو دارید.راه تشخیص اینکه این خیسی،ترشحات طبیعیتون هست یا نشت مایع آمنیوتیک به این صورت هست که ابتدا مثانتون رو به طور کامل تخلیه کنید بعد از یک پد بهداشتی استفاده کنید و چندتا سرفه عمیق انجام بدید یا محکم چند قدم راه برید و پاتون رو روی سرامیک بکوبید اگر پدتون کاملا خیس شد و این ترشحات حالت کشسانی نداشت تشخیص بر سوراخ شدن کیسه اب هست و باید سریعا به اولین مرکز درمانی مراجعه کنید.

مورد بعدی در رابطه با حرکات جنين هست.

حرکات جنین به طور معمول از هفته 18 تا 20 بارداری حس میشه.از ماه هفتم(28 هفته به بعد)، جنین برای زندگی در خارج رحم آمادگی پیدا می‌کنه و توجه مادر به حرکاش باید بیشتر بشه…اصولا حرکات جنین در مامان هایی که شکم اول هستند , ممکنه حتی تا هفته بیست و دوم هم حس نشه. ولی خانمهایی که بارداری دوم به بعدشون هست, از هجده هفته ممکنه کاملا حرکات رو حس کنن.حداکثر تعداد حرکات جنین بین هفته 28 تا 32 بارداریه، زیرا حجم مایع آمنیوتیک زیاده و جنین می‌تونه به خوبی حرکت کنه.

خطرهای دوران بارداری

از هفته 32 بارداری به بعد هم حرکات جنین نسبت به قبل به دلیل بزرگتر شدن جنین و کم تر شدن فضای رحم کاهش پیدا میکنه.

یکی از علائم خطر کم شدن حرکات جنین هست.در صورتی که احساس کردین حرکت کوچولوتون کم شده یه ماده غذایی شیرین بخورید، یک ربع اجازه بدید که غذا کمی هضم شه.

بعد دراز بکشید به سمت چپ و دستتون هم روی شکمتون باشه. نیم ساعت همین حالت باشید.

📌اگر در این نیم ساعت 3 تا تکون خورد که خوبه ( ریز و درشت و قوی و ضعیف مهم نیست ).

📌اگر نخورد، نیم ساعت دیگه هم اضافه کنید.

اگر در این یک ساعت 5 تا تکون خورد خوبه.

اگر باز هم تکون نخورد باید به بیمارستان یا درمانگاه مراجعه کنید تا هم صدای قلب جنینتون رو گوش کنن و هم یه نوار قلب ازش بگیرید.

چه عاملی باعث کاهش حرکات جنین می شه؟

کاهش در حرکات جنین در رحم مادر احتمالا نشانه اینه که جفت اکسیژن و مواد مغذی کافی به جنین منتقل نمی کنه. این مسئله می تونه منجر به توقف رشد جنین یا حتی مرده زایی جنین بشه.پس حواستون به حرکت کوچولوهاتون باشه.

سوگل زقر،کارشناس مامایی

برای مشاوره آنلاین زنان زایمان اینجا کلیک کنید.

مطالب بیشتر را در اینستاگرام ما دنبال کنید.(اینجا کلیک کنید)

جدیدترین و کامل ترین مطالب زنان و زایمان را ازما بخواهید.

کندوطب؛ رسانه ی سلامت.

www.kandooteb.com

مطالب مشابه

نظرات