زندگینامه مایکل فلپس

سلام.امیدوارم حالتون خوب باشه.فریبرز محسنی پور هستم و با یه قسمت دیگه از برنامه ی تلوزیونی پادزهر در خدمت شما هستم.قراره توی این قسمت بخشهایی از زندگینامه مایکل فلپس(پر افتخارترین قهرمان تاریخ المپیک) رو بررسی کنیم.همین طور رازهای موفقیت این ورزشکار اعجوبه.پس زمان رو بیشتر از این از دست ندیم و ویدیو زیر رو ببینیم.

 

توی یه روز گرم تابستونی جوجه اردکا تک تک سر از تخم بیرون آوردن.همگی بیرون اومدن جز یکی از اونها… .وقتی سر از تخم در آورد از همه بزرگتر و زشت تر بود. اما صبح روز بعد که مادرش بچه ها رو برای آموزش شنا به برکه برد جوجه اردک زشت خیلی زودتر از بقیه شنا کردن رو یاد گرفت.

جوجه اردکهای دیگه باهاش بازی نمی کردن و اونو اذیتش می کردن. توی مزرعه همه حیوونا بهش می خندید و به خاطر رنگ و اندازه ی متفاوتش مسخره ش می کردن.می گفتن که نباید بین ماها زندگی کنی. خلاصه بهش حمله کردن و فراریش دادن

جوجه اردک بیچاره خیلی غمگین و تنها بود.احساس می کرد کسی اونو را دوست نداره و اینکه چرا با بقیه برادرهایش فرق داره.

جوجه اردک زشت یه داستان خیلی زیبا از نویسنده ی بزرگ دانمارکی، هانس کریستین اندرسن هست که همه ما باهاش خاطره داریم.اما اجازه بدید من داستان یه جوجه اردک زشت خودساخته و طلایی رو براتون تعریف کنم:

۳۰ ژوئن ۱۹۸۵ در بالتیمور متولد شد. دعواهای خونوادگی سخت، بخش جدا نشدنی از دوران کودکی اون بود.

یه پسر بچه ی شیطون و فوق‌العاده پرانرژی که به سختی می‌تونست روی درس هاش تمرکز کنه.معلماش مدام به اون تشر می زدن که توی زندگی به هیچ جا نمی رسی.همه به خاطر داشتن فیزیک غیر متعارف بدنش و دست و پای بلندش،همه اونو مسخره می کردن.

از همون سالهای ابتدایی مدرسه پزشکها تشخیص دادن اون دچار اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD) هست. برای همین داروی «ریتالین» براش تجویز کردن بنابراین از همون بچگی مجبور بود هر روز قرصهای آرام بخش مصرف کنه.

هفت سالش که شد، پدر و مادرش از هم جدا شدن و سرپرستی اونو دوتا خواهرش به مادرش سپرده شد. به گفته ی خواهرش «برای فرار از جنگ بین پدر و مادر به استخر رفتن پناه می برد»

پس شروع به آموزش شنا کرد.اوایل از این‌که سرش رو زیر آب فرو ببره، به شدت وحشت داشت بنابراین مربیاش به اون اجازه می‌دادن که به پشت شنا کنه و این باعث شد که کرال پشت، اولین مهارتی بشه که اون یاد گرفت.

با همه ی این اوصاف توی 12 سالگی یه تصمیم مهم گرفت: اون مصرف قرصهای ریتالین رو قطع کرد و خودش را به دنیای آب سپرد.تصمیم گرفت تمرین و فعالیت‌های بدنی سخت رو جایگزین مصرف دارو کنه. نتیجه این تصمیم اونو به اعجوبه ی شنا در جهان تبدیل کرد.

خانوم ها و آقایون معرفی می کنم پرافتخارترین قهرمان تاریخ المپیک مایکل فرد فلپس.

القاب اون فشنگ بالتیمور یا ماهی پرنده ست.ورزش شنا، جدا تا به حال شناگری مثل مایکل فلپس به خودش ندیده.اون 28 مدال المپیک داره که به تنهایی بیشتر از 173 کشوری که توی المپیک حضور داشتن  مدال توی کلکسیونش داره. 23 مدال طلا، 3 نقره و دو مدال برنز.به گفته ی خودش بزرگترین انگیزه هاش برای رقابت مادر، همسر و پسرش هستن.

اکثر شناگرای حرفه ای، تمرینات فوق العاده سخت و غیر قابل باوری دارن.اون مجبور بود برای رسیدن به هدفش 2 تا 3 بار در روز این تمرینات طاقت فرسا رو انجام بده.تا جایی که تمام رقیبا و رفیقاش فکر می کردن اون یه دیوونست.همه  می گفتن از نظر فیزیکی این نوع تمرین کردن غیر ممکنه و خیلی زود از تمریناش زده می شه ولی تنها چیزی که برای اون مهم بود این بود که بتونه استاندارهاشو پیشرفت بده.تمرینات این مرد واقعا نمونه ای از نمایش پشتکاره.

 

با این روند زمان زیادی نگذشت که مایکل 15 ساله به عنوان جوان‌ترین عضو کاروان آمریکا پا به رقابت‌های المپیک 2000 سیدنی گذاشت و تونست در 200 متر قورباغه به مقام پنجم دست پیدا کنه.

یک سال بعد تونست در همون رشته قهرمان جهان بشه و رکورد جهانی رو هم ارتقا بده.به نوعی؛ اون جوان‌ترین شناگری هست که تا حالا تونسته رکوردی رو توی این رشته جابه جا کنه.از این سال به بعد روند رو به رشد و افسانه‌ای مایکل شروع شد و هر سال چندین مدال طلا به دست آورد.

فلپس، رکورددار کسب بیش‌ترین مدال در یک دوره المپیکه.اون توی المپیک ۲۰۰۴ یونان، درحالی‌که تنها ۱۹ سال داشت، تونست هشت مدال المپیک رو به خودش اختصاص بده که شش تای اونا طلا بود. همین طور توی بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ پکن توی ۸ رشته رقابت کرد و با کسب مدال طلا در هر هشت رشته، عنوان «بزرگترین قهرمان تاریخ المپیک» رو به خودش اختصاص داد.

درحالی‌که یک مرد هم‌سن و سال مایکل روزانه به ۲۰۰۰ کیلوکالری نیاز داره،اون روزانه غذایی با انرژی ۱۲٫۰۰۰ کیلوکالری مصرف می‌کنه.

جالبه بدونید مایکل فلپس ساختار فیزیکی خاصی داره که به اون توی شنا کردنش کمک می کنه، چیزی که زمانی به خاطرش مسخره می شد حالا تبدیل شده به قویترین سلاح اون توی شنا که همه ی شناگرهای رقیب حسرتش رو می خورن.

دستهای اون در حالت باز بیش از دومتر طول داره که خیلی بلندتر از اندازه معموله.پاهای کوتاه‌تر و بالاتنه بلند اون هیچ تناسبی با قد 193 سانتی متری اون نداره.این بالاتنه، برای اون مثل یه موتور حرکتی عمل می کنه و اونو با سرعت بیشتری جلو می بره.از طرفی معمولا شماره پای کسی هم قد و قواره ی فلپس حدود ۴۶ هست اما شماره پا اون 56 ه، بنابراین پاهای اون مثل پارو و دم ماهی عمل می‌کنه و باعث حرکت نرم تر و سریعتر اون توی آب می شه.جدا از همه ی اینها به خاطر تمرینهای سخت، اندازه شش‌های مایکل بیشتر از دوبرابر حد معموله که به اون امکان ذخیره ی هوای  بیشتری رو می ده.

یک مسابقه ی جالب:

پس از ثبت رکورد سرعت در مسابقات شنای المپیک 2012 ، شبکه دیسکاوری برای تعیین سرعت شنای 100 متر، بین مایکل فلپس و یک کوسه ی سفید مسابقه ی جالبی تدارک دید. که نهایتا کوسه رکورد مایکل با 36.1 ثانیه شکوند و اون رو شکست داد.

شکستن رکورد ۲۰۰۰ ساله

فلپس با قهرمانی در شنای ۲۰۰ متر قورباغه در المپیک ۲۰۱۶ریو  تونست قدیمی ترین رکورد ثبت شده ی طلا در مسابقات  انفرادی المپیک رو بشکنه و رکورد لئونیداس که قدمتی بیش از ۲۰۰۰ سال داره رو پشت سر بذاره.لئونیداس رو «خدای المپیک باستان» می دونن و  ۱۵۲ سال پیش از میلاد مسیح قهرمان مسابقات المپیک باستان بوده.

فلپس تا به حال 39 رکورد جهانی از خود بر جای گذاشته: 29 رکورد در رقابت‌های انفرادی و 10 رکورد در رقابت‌های تیمی.اون در سال ۲۰۱۲ به عنوان مرد سال ورزش جهان انتخاب شد.

اما داستان به همین روال برای اون خوب پیش نرفت:

نوامبر ۲۰۰۴، زمانی که مایکل ۱۹ ساله بود، به دلیل رانندگی در حالت مستی در مریلند دستگیر شد؛ تصاویر بازداشت شدن و متهم شدن اون در دادگاه، همه جا آبروی این قهرمان المپیک رو به باد داد.با انتشار این تصاویر و اخبار، موج منفی گسترده ای بین هوادارای اون در سراسر دنیا به راه افتاد و مورد انتقاد همه ی رسانه ها قرار گرفت.هر چند مایکل به دلیل تخلف از قانون جریمه شد اما در اوریل ۲۰۰۹، دوباره مرتکب اشتباه شد و اینبار تصویر مایکل فلپس درحال مصرف ماری‌جوانا در نشریات منتشر شد، بعد از ماجرای ماریجوانا تا سه ماه از مسابقات شنا محروم شد و دوباره، به اعتبار اون، صدمات زیادی رو وارد کرد.مسیری که حتی اونو به سمت افسردگی کشوند.

خودش در این باره می گه:

«بعد از دستگیری، خودمو از بقیه و از اعضای خونوادم جدا کردم. یه جورایی با خودم خلوت کردم.اون زمان احساس می‌کردم که جهان بدون وجود من جای بهتریه.دلم می‌خواست بهترین کار را انجام بدم.من واقعا می‌خواستم روی زندگیام خط پایان بکشم».

مایکل فلپس کم کم به سمت افسردگی کشیده شد اما توی این اوضاع آشفته روحی، رِی لوئیس، یکی از دوست‌های قدیمی مایکل که حکم برادر بزرگترش رو داشت به کمکش اومد و اونو از این وضعیت نجات داد.

در کمال ناباوری بعد از رقابت های المپیک2012 لندن مایکل فلپس اعلام بازنشستگی کرد.اما زمان زیادی نگذشت که دوران بازنشستگی براش کسل کننده شد و برای یه بار دیگه به دنیای آب برگشت و توی آوریل 2014 اعلام کرد که قصد داره به رقابت های المپیک برگرده.

مایکل با دوباره پیدا کردن هدف زندگی، تونست در المپیک ریو 5 مدال طلا و یک نقره کسب کنه و همچنان شگفت‌انگیز باقی بمونه. یه عکس معروف هم از اون توی این رقابت ها گرفته شد که اکثر ماها اونو دیدیم.

نهایتا فلپس ۳۱ ساله بعد از کسب بیست و سومین و آخرین مدال طلای المپیک، در سال ۲۰۱۶ با چشمای اشک آلود از دنیای شنای حرفه‌ای کناره‌گیری کرد و بازنشسته شد.و در این باره گفت:«می‌خوام به گذشته نگاه کنم و بگم هر کاری می‌تونستم انجام دادم و موفق بودم. نمی‌خوام بگم باید این کار یا آن کار را انجام می‌دادم و حسرتشو بخورم».

خب این بخشی از سرگذشت یه جوجه اردک زشت بود که با مدیریت بحران نقاط ضعفش را به طلایی ترین استعدادهای زندگیش تبدیل کرد… .مهم نیست از کجا آمدیم مهم اینه به کجا می ریم.پس برای زیبا شدن  داستان زندگیت نقش خودت رو بازی کن.

فراموش نکن:  «یه چیز خوب پیدا کن، براش بجنگ؛ اگه لازم شد براش بمیر».

برای دیدن زندگینامه اوپرا وینفری تاثیرگذارترین زن تاریخ معاصر اینجا کلیک کنید.

فریبرز محسنی پور.

جدیدترین و کامل ترین مطالب موفقیت را ازما بخواهید.

کندوطب؛ رسانه ی سلامت

www.kandooteb.com

 

 

این پست توصیه می شود

نظرات