انسان های باهوش چه کسانی هستند؟

در این مقاله هشت ویژگی را با شما در میان می‌گذارم که بعضی‌ها دارند و یا در خودشان پرورش داده‌اند و آنها همان‌هایی می باشندکه برچسب باهوش رویشان می‌زنیم.اگر کمی اراده به خرج دهیم و ما هم چنین رفتارهایی در زندگی پیش بگیریم، اگر هم تا به امروز جزء خیل باهوش‌ها نبوده‌ایم، مسلما  خیلی زود به باشگاه آنها ملحق خواهیم شد.

انسان های باهوش چه کسانی هستند؟

 به این دلیل که دیگران موافق نیستند، از ایده‌هایشان دست بر نمی دارند:

همانطور که در دوره صوتی «شیب» یادگرفتید، افراد موفق و باهوش خوب می‌داند که چه زمانی باید همه چیز را رها کند و گیر ندهد تا اوضاع بدتر نشود. اینکه هنگامی که کسی ایده‌ی شما را امتحان می‌کند و خوشش نمی‌آید، فرق دارد با اینکه کسی اصلا ایده‌تان را امتحان هم نکند.همه‌ی ما حق داریم بازخورد سازنده‌ای دریافت نماییم که چرا ایده‌ها یا محصولاتمان راضی‌کننده نمی باشند.اگر کسی می‌خواهد تلاش‌های ما را صرفا بر اساس یک حدس نادیده بگیرد، اجازه ندهید این کار را بکند. مبارزه کرده و شانس‌تان را امتحان نمایید.تلاش کنید شخص دیگری را پیدا کنید که حرف شما را گوش می‌کند و به ایده‌تان ارج می‌گذارد.همیشه این احتمال وجود دارد که شخصی به دلیل تخصص شما احساس تهدید کند و در نتیجه بخواهد مانع پیشرفت‌تان بشود. اگر بخواهید کتابی منتشر کرده یا محصولی تولید نمایید، دنبال چندین دیدگاه بگردید. حتی اگر اولین دیدگاه تحسین‌آمیز بود، به آن اکتفا نکرده و باز هم به دنبال نظر های دیگر باشید.انتقاد سازنده می‌تواند به عنوان بینش ارزشمندی برای آینده مورد استفاده قرار گیرد.

فرصتِ بالا بردن تجربه های خود را از دست نمی‌دهند:

ما هیچوقت نمی‌توانیم انسان کاملی باشیم، و هرگز نباید چنین هدفی برای خود تعیین کنیم. اما تلاش مداوم برای پیشرفت در حیطه‌های گوناگون، در واقع همان کاری است که انسان باهوش انجام می‌دهد.علم مدام در حال گسترش فهم و درک ما از جهان پیرامون می باشد. مدام نظریه‌های مختلف را می‌آزماید و به نظریه‌های جدیدی می‌رسد. حتی یافته‌های قدیمی و اثبات‌شده هم هیچوقت رها نمی‌شوند، آنها هم دوباره آزمایش، بازتعریف و به‌روزرسانی می‌شوند.آنها مدام در حال پیشرفت می باشند و آن چیزی را بررسی می‌کنند که به احتمال زیاد حقیقت دارد، نه آن چیزی را که دوست دارند حقیقت داشته باشد.خوب است بانک داده‌هایتان را گسترش دهید. هر چه نباشد، دانشمندان معمولا همان افرادی می باشند که ویژگی‌های آدم‌های باهوش را دارند. عمده‌ی انسان‌های معروف باهوش، دانشمندان بوده و می باشند.

همه‌ی سیب‌هایشان را در یک سبد نمی‌گذارند:

هیچوقت خودتان را کاملا وقف به سرانجام رساندن یک تک ایده نکنید. همیشه برنامه‌ی دومی هم داشته باشید. قبلا اشاره گردید که شاید دیگران تحت تاثیر ایده‌ی شما قرار نگیرند یا اینکه اشکالی پیش بیاید.این به معنای دلسرد شدن شما نمی باشد و اینکه هنگامی که برنامه‌هایتان عملی نمی‌شوند عقب‌نشینی کنید.

قدرت درک پس‌انداز را دارند:

احتیاط در امور مالی زندگی، نوعی توانایی به حساب می آید و نباید با طمع یا بُخل اشتباه گرفته شود.اینکه بتوانید امور مالی‌تان را مدیریت کرده و با اجتناب از هزینه‌های غیرضروری، پس‌اندازی داشته باشید، ویژگی قابل تحسینی می باشد.هزینه‌های به ظاهر بی‌معنی فراوانی در زندگی روزمره می باشند که می‌توانید به سادگی از آنها چشم‌پوشی کنید و بعد هم به قول معروف، قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود.
چند نمونه مثال:
مثلا اگر جزء آن دسته از آدم‌هایی می باشید که حتما باید آب معدنی بخورید و نمی‌توانید با املاحی که در آب لوله‌کشی می باشند کنار بیایید، می‌توانید برای شیر آب منزل فیلتری تهیه کنید تا املاح آب را بگیرد و در نتیجه پولی که برای آب معدنی هزینه می‌کنید را پس‌انداز نمایید.یا اگر در منزل پرینتر دارید و جوهر کارتریج تمام می‌شود، سریع کارتریج جدید سفارش ندهید،تلاش کنید همان کارتریج قبلی را دوباره پر کنید. تازه اگر به جای استفاده از تعمیرگاه‌های پرینتر، خودتان این کار را فرا گیرید و در منزل انجام دهید، کلی پول به حساب پس‌اندازتان سرازیر می‌شود.اصلا خود بنده به نوشیدن روزانه دو سه لیوان نسکافه متعهد شده بودم! یک روز تصمیم گرفتم این عادت را کنار بگذارم و حدود پنجاه هزار تومانی که در ماه برای نسکافه و کافی‌میت هزینه می‌کردم را پس‌انداز کردم.نکته اینجا می باشد که هر زمان صرفا احساس نیاز کردید دست در جیب نکنید. یاد بگیرید از آنچه برایش پول پرداخت می‌کنید کمال استفاده را ببرید. این به معنای باهوش بودن است

 فقط روی دیگران تکیه نمی‌کنند:

اینکه دوستان و خانواده و همکاران خوبی داشته باشید که بتوانید به آنها اعتماد کرده و به آنها تکیه کنید، اصلا مشکلی ندارد، خیلی هم عالی است. همه باید کسی را داشته باشند که در موقع نیاز بتوانند روی او حساب ویژه‌ای باز نمایند.اما اینکه برای انجام کارهای روزمره‌تان هم به دیگران تکیه کنید،سبب می‌شود تصویر فرد ضعیفی را به نمایش بگذارید. حقیقت این می باشد که آدم باهوش هرگز چنین کاری نمی‌کند.شما امکان دارد فوق‌العاده باهوش یا بسیار خلاق یا… باشید، اما اگر از این ویژگی‌ها به موقع خودش استفاده نکنید، ارزشی نخواهند داشت. وقتی به کمک احتیاج دارید، به این توجه کنید که آیا مشکلی که با آن مواجه هستید، واقعا دشوار می باشد یا نه.در بیشترموارد، این صرفا ترس ما می باشد که ما را از اقدام باز می‌دارد.

 در گذشته‌شان گیر نمی‌کنند:

گذشته را نمی‌توان از بین بردوجود دارد و هرگز ما را ترک نمی‌کند. باید یاد بگیریم که چگونه با آن کنار بیاییم و اجازه ندهیم در موفقیت‌های آینده‌مان موش بدوانند !اگر هیچ چیز مفیدی وجود ندارد که از تجارب گذشته‌ی خود بازیابی کنیم، باید خیلی راحت درها را به روی گذشته ببندیم و رهایش کنیم. تجارب گذشته، شخصیت امروزی ما را شکل می‌دهند. مشکلات پیشین می‌توانند شخصیت قدرتمندی از ما بسازند، اما انگار بیشتر آدم‌ها دوست دارند از گذشته‌ی خود برای توجیه اشتباهات و رفتارهای امروزشان استفاده کنند.شاید از این بهانه‌ها استفاده می‌کنند تا دیگران آنها را درک کرده یا حتی راحت‌تر خودشان را ببخشند.اگر از لغزش‌های خود آگاهی دارید، ولی کاری انجام ندهید، آن هم فقط به این دلیل که بهانه‌ای داشته باشید، راه آسان را انتخاب کرده‌اید. این کاری نیست که افراد باهوش انجام دهند.

برای حس مشکلاتشان، به شانس تکیه نمی‌کنند:

حتما آن نقل قول معروف را شنیده‌اید، که «امید بهترین را داشته باش، اما آماده‌ی بدترین باش.» هنگامی که زمان و تلاش خود را صرف کاری می‌کنید، این نقل قول می‌تواند راهنمای خوبی برایتان باشد.امید به بهترین سناریوی ممکن، چیزی می باشد که به ما انگیزه می‌دهد، و در عین حال آمادگی برای بدترین سناریوی ممکن، ما را از شکست همه جانبه باز می‌دارد. از طرف دیگر، صرفا امید به اینکه اتفاقات خوب خودشان بیفتند، فرقی با تنبلی ندارد.شانس تنها بخشی از موفقیت را تشکیل می‌دهد و اگر بیش از حد  به آن متکی باشید، تنها اتفاقی که رخ میدهد این است که جاه‌طلبی‌هایتان را سرکوب می‌کند.ضمنا آدم‌های باهوش هیچوقت اجازه نمی‌دهند که شانس، همه‌ی تلاش‌هایشان را تحت‌الشعاع قرار دهد. هنگامی که قلب و مغزتان را به هدف‌تان اختصاص می‌دهید، نباید سهم عمده را به شانس بدهید.

 در عبرت گرفتن از اشتباهاتشان تردید نمی‌کنند:

اشتباهات ناگزیر رخ میدهند. دیر یا زود بالاخره اشتباهی اتفاق خواهد افتاد و آنچه انتظارش را نداشتیم جلوی چشم‌مان سبز می‌شود و مانع بزرگی برای برنامه‌هایمان می‌شود.همیشه نمی‌توانید همه چیز را زیر نظر داشته باشید و مسلما هیچ‌کدام از ما، آن درجه از آگاهی را نداریم که بخواهیم همه‌ی زوایای پیدا و پنهان را زیر نظر داشته باشیم.اشتباهات به وجود می‌آیند تا به ما یادآوری نمایند که کمبودهایی داریم و ما را مجبور کنند تا تاثیری که آنها روی زندگی‌مان دارند را کاهش دهیم. حقیقت این می باشد که اشتباهات درس‌های زیادی از زندگی به ما می‌دهند، اما اگر این اجازه را به آنها بدهیم.عبرت گرفتن از اشتباهات‌مان یعنی ببینیم چه نکاتی ارزش بیرون کشیدن از تجارب بد گذشته را دارند، یعنی بفهمیم کجای کار اشتباه کرده‌ایم و راهی بیابیم تا در آینده رفع و رجوعش کنیم. آدم‌های باهوش از این ورودی استفاده می‌کنند تا روی خودشان کار کنند و چیزهایی که قدرت تغییرشان را دارند، عوض کنند.آدم‌های متکبر به دنبال بهانه می‌گردند و ترجیح می‌دهند کورکورانه به قضاوت‌های خود معتقد باقی بمانند بدون اینکه نگاهی به گذشته بیندازند. این نوع رفتار نه تنها موفقیت آینده‌تان را از بین می‌برد، بلکه دوستان‌ شما را هم از اطرافتان پراکنده می‌کند.

خلاصه :

افراد باهوش، افرادی عجیب، مرموز یا فضایی نمی باشندآنها مانند ما انسان های عادی می باشند، فقط با این تفاوت که بعضی از کارها را انجام میدهند که افراد معمولی انجام نمیدهیم، و برخی از کارها را که افراد معمولی انجام میدهند، افراد باهوش انجام نمیدهند.

جدیدترین و کامل ترین مطالب پزشکی را ازما بخواهید.

کندوطب;رسانه ی سلامت

www.kandooteb.com

این پست توصیه می شود

نظرات