حفاظت از زمان در برابر غارتگران

زمان؛ واقعا چیز جالبی می باشد:

بین تمام ما به مقدار مساوی تقسیم شده، همه ما در طول روز 24 ساعت به میزان مساوی زمان داریم، اما چطور عده ای، در همین 24 ساعت، درآمد بیشتر، موفقیت های بیشتر، لحظات خوب بیشتر و خاطرات بهتری دارند.از نظر بودا مقدس ترین چهره هندوها «مشکل این می باشد که ما فکر میکنیم، زمان زیادی داریم…» شاید مشکل واقعا این می باشد؛ فکر میکنیم تا آخر زنده می باشیم، برای همیشه جوان هستیم، برای همیشه انرژی و اشتیاق داریم و هیچوقت دیر نمی باشدمیگویند تنها بدی زمان این می باشد که خیلی زود می پرد و خبر خوب درباره زمان این است که شما خلبان آن می باشید. زمان به هر حال میگذرد، اما این شما هستید که بر می گزینید چطور بگذرد.

زمان یک سرمایه می باشد؛ سرمایه ای به شدت آسیب پذیر :

سرمایه ای که اگر کمی کم توجهی بهش نمایید، خیلی زود کم توجهی اش را خواهید دید. اما این سرمایه ارزشمند را،بسیاری از ما بدون فکر صرف چیزهای بی ارزشی می نماییم.آن را اسراف میکنیم؛ در حقیقت، اجازه میدهیم دزد های زمان آنرا خیلی راحت از ما بدزدند.
ما یک هزار تومان را که در جیب داریم،بسیار بیشتر بابت امنیت آن فکر میکنیم که احیانا از دستش ندهیم اما در برابر سرمایه ای ارزشمندتر مانند زمان، بی تفاوت هستیم.هیچ تدارک امنیتی، برای امنیت و حفظ این سرمایه اندیشه نکردیم. آنرا به امان خدا رها کردیم تا دزدهای زمانی بیایند و زمان ما را از ما بدزدند.بیآنکه خودمان هم بدانیم !

چگونه از زمان‌ خود محافظت کنیم تا غارت نشود؟

دزدهای زمان چه کسانی هستند؟
آنهایی که در زندگی هدف یا رویایی خاصی ندارند و یا قابلیت تمرکز بر هدف یا رویای شان را ندارند و به دنبال راهی برای تلف کردن زمان شان میگردند و بهترین گزینه صحبت های بی هدف و غیرضروری یا وظایف کم ارزش می باشد که قرار است با شما سهیم شوندزدهای زمان افراد بدی نمی باشند، آنها اکثرا ناآگاهانه زمان خودشان را هدر میدهند و میخواهند برای تسکین عذاب وجدان شان زمان شما را نیز هدر بدهند.دزد زمان، امکان دارد دوست شما باشد که ساعت ها میخواهد با شما تلفنی صحبت کند، همکارتان باشد که اجازه نمیدهد شما کار کنید چون همش سوال های کم اهمیت می پرسد و یا اصلا غریبه ای باشد که بدنبال دعوا می باشد و میخواهد وقت شما را با جر و بحث در تاکسی ،مترو یا صف فروشگاه بگیرد

دزد زمان در نقش قرارهای کاری مهم:

اگر شاغل می باشید، قرارهای کاری را به هیچ وجه نمیتوانید از دست بدهید.شما لازم دارید قراردادی قطعی کنید، با همکاری جدید صحبت نمایید و یا فروشی داشته باشید… اما دزدهای زمان گاهی در چهره همین قرارهای ملاقاتِ مهم نیز ظاهر میشوند.برای اینکه سرمایه ارزشمندتان را از دست این نوع دزدهای زمان دور نگه دارید، قرار های کاری و ملاقات مهم تان را فقط به 20 دقیقه کم کنید.شما باید یک حس اضطرار در خودتان ایجاد نمایید که از تعارف ها و مسائل حاشیه ای خیلی سریع بخواهید بروید سر اصل مطلب و جلسه را در عرض 20 دقیقه تمام کنید. هیچ چیز مهمی در یک ملاقات حضوری بیشتر از 20 دقیقه زمان نخواهد برد.

 دزد زمان در نقش تلفن همراه:

اولین و زمان خوار ترین دزد تمام عالم… گوشی تلفن همراه شما می باشد.چه بخواهید چه نخواهید، ساعت ها در هفته صرف گشت و گذار در اینترنت، شبکه های اجتماعی و دیدن عکس های دیگران و خواندن جوک های مسخره میکنید.حتی اگر اینترنت هم نداشته باشید، همواره دوستان، آشنایان یا غریبه هایی می باشند که قرار است با شما تماس بگیرند و ساعت ها وقت شما را بگیرند.از این پس، هر تماس تلفی که داشتید، یک نگاهی به شماره آن بیاندازید و از خودتان بپرسید «آیا رویاها و اهداف من مهم ترند؟ یا پاسخ دادن به این تماس؟» و قطعا پاسخ درست را بر می گزینید.در مورد اطلاعات کوچک و کمی که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست میشوند و ناخودآگاه یک عالمه وقت ما را میگیرند

دزد زمان در نقش تعلل:

گاهی وقت ها دزد زمان نه در چهره یک شخص یا جلسه بلکه در درون شماست که باید آنرا شناسایی و خیلی سریع دستگیر نمایید.تعلل، دزد معروفی است. تعلل، درست زمانی در شما فعال می باشد که با خودتان میگویید ‘حالا بعدا…’ ، ‘هنوز وقت می باشد’ ، ‘از شنبه شروع میکنم…’  و … جملات دیگر از این قبیل.هنگامی که تلوزیون فیلم خوبی نشان میدهد یا درحال خوشگذرانی می باشید اما یادتان میرود که کارهای مهم تری دارید که قرار است انجام دهید، دزد زمان می باشد که در شما فعال است و زمان شما را میخورد و شما را هم خبر نمیکند.باید با ایجاد یک حس اضطرار در خودتان بخواهید ابتدا کارهای مهم تر را انجام دهید و کارهای غیر مهم را هم در زمان استراحت یا اتمام کارهای اصلی تان انجام دهید.

 دزد زمان در نقش جلسه کاری:

در عصر ارتباطات، عصری که همه مان در آن زندگی میکنیم، دیگر جلسات کاری اهمیتی ندارند.
هنگامی که شما میتوانید با یک تماس تلفنی، با همکار، دوست، رئیس تان صحبت کنید تقریبا پیمودن مسیری و زمان صرف کردن برای رفت و آمد و بودن در یک جلسه بی معنی می باشد.اگر بخواهیم کمی صریح باشیم؛جلسات بیشتر برای بروز نگرانی افراد می باشد تا مشکلات کاری.از این پس هر جلسه ای که هیچ ارزشی برای شما نداشت.
در هیچ جلسه‌ای شرکت نکنید، مگراینکه ضروری باشد؛ هیچ کمکی به شما برای رسیدن به اهداف تان نکرد و قادر بودید همان جلسه را به طریقی دیگر بدون لزوم برای حضور فیزیکی دایر نمایید از رفتن و شرکت در آن سر باز بزنید.شرکت در همچین جلسه ای، هدر دادن وقت تان می باشد.

 دزد زمان در نقش  یک فکر، یک نگرانی یا یک شخص بی ربط :

شما در پشت میز کارتان نشستید و غرقِ در تمرکز بر روی کارتان می باشید که ناگهان فکر لباس مهمانی هفته بعدتان به ذهن تان خطور می نماید.و شما یک ساعت در اینترنت به جستجوی لباس خوب میگردید.شما در پشت میز کارتان نشستید و یک لحظه چشمتان به چشم همکارتان می خورد و همکارتان حال شما را میپرسد و شما هم حال او را می پرسید و ناگهان یک ساعت زمان صرف یک مکالمه بی هدف میشود.شما باید از امروز یک تصمیم قاطع بگیرید، در زمان تمرکز هرچیز بی ربط را از ورود و ایجاد تداخل در تمرکزتان منع نمایید:
-قانونی داشته باشید که هنگام کارتان کسی حواس شما را پرت نکند.
-هدفون هایتان را در گوش تان بگذارید تا دیگران بدانند شما حواس تان جای دیگر است و با شما کاری نداشته باشند.
-آنچنان جدی و قاطع مشغول کار شوید که هیچکس جرات مداخله در کارتان و قطع کردن رشته تمرکزتان نداشته باشد.
-تا جای ممکن تماس چشمی را با همکاران و کارفرمای تان کم باشد.
-اجازه بدهید دوستان و همکاران تان بدانند شما در چه ساعاتی در دسترس خواهید بود و آن ساعات با شما تماس بگیرند یا بخواهند صحبت کنند.

 دزد زمان در نقش انجام چند کار هم زمان:

این دزد زمان، حرفه ای ترین و باهوش ترین دزد زمان می باشد. دقیقا دزدی است که زمان خیلی از انسان های حتی موفق را می دزدد و آنهای هیچوقت فکرش را هم نمیکنند که کمبود زمان شان تقصیر این دزدی های این دزد زمان می باشد.
تحقیقات نشان داده انجام چند کار هم زمان یا Multi-Tasking خیلی وقت می باشد منقرض شده.
دیگر افراد حرفه ای زمان پاسخ دادن ایمیل های صبح، صبحانه نمی خورند و هنگام رانندگی به پیام های دیشب شان جواب نمیدهند و زمانکار، هم زمان با دوست شان صحبت نمیکنند.اگر برای کاری باید تمرکز به خرج دهید، آن کار را سعی نکنید خیلی سریع یا همزمان با کارهای دیگر انجام دهید. در عوض، کارهای مهم تان را سر موقع و با حوصله انجام دهید. مطمئن باشید با این شیوه زمان بیشتری از پیش خواهید داشت.

جدیدترین و کامل ترین مطالب پزشکی را ازما بخواهید.

کندوطب;رسانه ی سلامت

www.kandooteb.com

این پست توصیه می شود

نظرات