استعداد داشتن در کار

یکی از چیزهای که همیشه دغدغه ذهنی من بوده این می باشد که چرا اصلاً افراد باهوش و با استعدادی که می‌شناسید بیشتر آنها موفق نمی‌شوند؟ شما هم چنین چیزی دیده‌اید؟ از امروز کمی دقت نمایید.می‌بینید  کسانی که معمولاً با استعداد هستند موفقیت کمتری را کسب می‌کنند تا افرادی که بی‌استعداد می باشند ولی پشتکار دارند بدست می‌اورند .در هر کاری استعداد داشته باشید، مخصوصا اگر کار مورد علاقه شما باشد، باید سریع موفق شوید.

ولی آیا این اتفاق در دنیای واقعی میافتد؟

 لئوناردو داوینچی یک مثال واضح می باشد:

اوایل که این فکر به سرم زده بود فکر می‌کردم توهمی بیش نیست تا اینکه به داوینچی مواجه شدم.سؤالم از شما این می باشد آیا می‌دانستید بیشتر از 70% کارهای داوینچی نیمه کاره رها شدند؟و نکته جالب‌تر این می باشد که به همین دلیل او با سفارش‌دهندگان به مشکل برمی‌خورده چون کار آن‌ها را کامل نمی‌کرده.
در حقیقت داوینچی آن‌قدر استعداد داشت که نمی‌توانست یک کار را به مدت طولانی انجام دهد و همین امرسبب می‌شد تا آن کار را رها کند و کار دیگری را شروع کند. این در حالی می باشد که برخی از محققان میگویند داوینچی با استعدادترین فرد جهان بوده است.

تقابل با مردم عادی و استعداد ها:

اگر می‌خواهید درک بهتری از حرف ما داشته باشید نگری به ستارگان فوتبال بی اندازید. چند فوتبالیست با استعداد در جهان می باشند که موفق شده‌اند؟ چند فوتبالیست می باشند استعداد داشتند و موفق نشدند؟ اگر فوتبالی نیستید بگزارید برایتان توضیح دهم در دوره‌های مختلف تعداد بازیکنانی که با داشتن استعداد فراوان موفق نشده‌اند بسیار فراوان می باشد اما در مقابل بازیکنان معمولی وجود دارند که با تلاش و پشت‌کار به رده‌های بالا فوتبال رسیده‌اند.
به عنوان مثال تیم ملی آلمان که تیم آن بر اساس نظم، سخت کوشی، کار گروهی و فوتبال ماشینی اداره می‌شود در دوره‌های اخیر بیشتر از تیم ملی برزیلی نتیجه گرفته که با استعدادترین فوتبالیست‌های جهان که به‌طور ذاتی فوتبال درون خون آن‌هاست را در  اختیار دارد.
اگر می‌خواهید درک بهتری از حرف من داشته باشید حتماً فیلم «مانی بال» را مشاهده کنید.در این فیلم یک مدیر ورزشی که به دلیل کمبود بودجه نمی‌تواند بازیکنان خوب و با استعداد بیس‌بال را بخرد با استفاده از یک فرمول و خرید معمولی‌ترین بازیکنان بیس‌بال آمریکا تیمی را تشکیل می‌دهد که موفق به کسب 20 پیروزی پیاپی و ثبت رکوردی تاریخی در این رشته می‌شوند. نکته جالب اینجا می باشد که این فیلم از روی یک داستان واقعی ساخته شده و کاملا سندیت دارد.
به عنوان مثال باز هم به فوتبال باز می‌گردیم. امروزه مسی و رونالدو دو نفر از برترین بازیکنان جهان می باشند تقریباً هفته پیش بود که رونالدو توانست پنجمین توپ طلای خود را کسب کند و با مسی برابر شود. علم ورزش می‌گوید که مسی یک استعداد فوتبال می باشد اما رونالدو یک فرد مناسب برای فوتبال بوده که با پشت کار فراوان به اینجا رسیده است.چند لحظه تفکر نمایید:
یعنی دو نفری که حالا بزرگ‌ترین فوتبالیست جهان می باشند یکی از طریق استعداد و دیگری به خاطر سخت کوشی به اینجا رسیده‌اند تازه این نکته را بدانید که مسی هم تلاش فراوانی را انجام داده و شاید استعدادش فقط 50% در موفقیت او نقش داشته.در کل این داستان یعنی شما می‌توانید بدون اینکه استعداد خاصی داشته باشید بهترین فوتبالیست جهان گردید.

 از نداشتن استعداد خوشحال باشید:

من اصلاً قصد ندارم تأثیر استعداد را در موفقیت نقض نمایم فقط می‌خواهم به شما بفهمانم که افرادی که استعداد دارند با مشکلات جدی دیگری روبه رو هستند و این‌طور نیست که خیلی راحت بیایند و موفق شوند. اما می‌خواهد دیدی جدید به شما بدهم .فرض کنید شما فردی هستید که استعداد در موسیقی، ورزش و درس خواندن دارید، خب چه اتفاقیرخ می دهد می‌افتد؟ معمولاً این افراد چند سال دنبال موسیقی می‌روند، چند سال ورزش و کمی هم درس می‌خوانند. روانشناسان مطرح جهان اعلام کرده‌اند کسانی که استعداد فراوان دارند مدام از این شاخه به شاخه دیگر می‌پرند و همین امر باعث می‌شود احتمال موفقیتشان پایین بیاید. در حقیقت افراد با استعداد دچار مشکلات فکری فراوانی هستند و فشار روی آنها فراوان می باشد.
کسانی که استعداد فراوان دارند مدام از این شاخه به شاخه دیگر می‌پرند و همین امر سبب می‌شود احتمال موفقیتشان پایین بیاید.اما اگر شما فردی کاملا عادی باشید یک مسیر را که به آن علاقه‌مندید میابید و در همان مسیر حرکت می‌کنید، از آنجا که میدانید استعدادی هم ندارید خودتان را مجبور می‌کنید تا چند برابر دیگران تلاش نمایید، هیچ وسوسه‌ای هم از کار دیگر به سراغ شما نمی‌آید که مثلاً کار فعلی‌ات را ول کن و به سراغ کار دیگر برو چون میدانید که استعداد انجام کار دیگر را ندارید و این خوب می باشد.اگر کمی به مغزمان فشار بیاوریم و دوران مدرسه خاطرتان می آید  می‌بینید کسانی که بهترین نمره‌های کلاس را می‌آوردند اتفاقاً باهوش‌ها نبودند بلکه به قول بی‌ادبانه‌ای خرخوان‌ها بودند.میدانم که بعد از خواندن این متن فورا افراد مختلف در مقابل آن جبهه خواهند گرفت اما لطفا برای یک بار که شده همه پیش فرض‌های ذهنیتان را کنار بگذارید، یک ساعت به متنی که خواندید خوب بیاندیشید از زاویه‌های جدید آن را برسی نماییید. می‌بینید  که شما هم با حرف من موافق خواهید بود.

جدیدترین و کامل ترین مطالب پزشکی را ازما بخواهید.

کندوطب;رسانه ی سلامت

www.kandooteb.com

این پست توصیه می شود

نظرات