طب سوزنی و درمان عوارض سرطان

بر طبق اعلان انجمن سرطان امریکا، از هر هفت مرد یک نفر در طول زندگی خود به سرطان پروستات مبتلا می‌شود. اگرچه در صورت تشخیص سریع، درمان‌های متعارف از قبیل شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و هورمون درمانی موفقیت‌آمیز خواهد بود اما قطعا عوارض جانبی آنها اغلب ناخوشایند و دردناک می باشد. به همین علت، پزشکان امریکایی بیش از پیش برای کاهش این عوارض در طی درمان به طب شرقی روی آورده‌اند.در طی پرداختن به طب سوزنی و طب سنتی چینی، به تعداد نامحدودی بیمار کمک شده تا از پس عوارض جانبی درمان سرطان پروستات برآیند و بسیاری بیماری‌های دیگر ویژه مردان همچون مشکلات مثانه، غده پروستات مزمن و سندرم دردهای مزمن لگنی را آسان‌تر تحمل کنند.

هورمون‌درمانی:

هورمون‌درمانی عموما با پرتو‌درمانی همراه بود، هورمون‌درمانی با ازبین بردن یا انسداد عملکرد هورمون‌هایی خاص مانع از رشد سلول‌های سرطانی می‌شوند. تب ناگهانی و تعرق شبانه، افسردگی، تهوع و خستگی مفرط از جمله عوارض جانبی مضر این روش‌ها به شمار می رود.مطالعات بالینی نشان می‌دهد که طب سوزنی به درمان عوارض جانبی و تب ناگهانی که بیماران مبتلا به سرطان پروستات بر اثر هورمون‌درمانی متحمل می‌شوند، کمک شایانی می‌کند.به علاوه ترکیبات گیاهان چینی که در طب سنتی چینی مورد استفاده قرار می‌گیرد، درمان جانبی بسیار پر منفعتی به حساب می آیند.

ادرار اضطراری و بی‌ثباتی مثانه:

مشکلات مرتبط با ادرار از جملهبی‌اختیاری ادرار و دردهای آن، تکرر ادرار، اضطرار ادرار،  از جمله مشکلات شایع بیماران مبتلا به سرطان پروستات است که بر حسب شرایط خاص بیماری و عوارض جانبی درمان‌هایی از قبیل پرتودرمانی و جراحی پروستات نمایان می‌گردند.به صورت سنتی طب سوزنی یکی از موثرترین روش‌های درمان انواع مشکلات مثانه به حساب می‌آید. امروزه، اکثر متخصصان اورولوژی به طور روزافزون این روش درمانی سنتی را تائید می‌کنند. طب سوزنی علائمی از قبیل ادرار اضطراری و بی‌ثباتی مثانه یا بی‌اختیاری اضطراری را با تنظیم عملکرد مثانه و کم شدن التهابات، بهبود می‌بخشد. همچنین طب سوزنی با تحریک کارکرد اندورفین، اضطرار ادرار را کم می کند.

غده پروستات مزمن و سندرم دردهای مزمن لگنی:

۱۰٪ مردان بالغ از دردهای مزمن سرطان غده پروستات و سندرم لگنی رنج می‌برند. و به علت وجود داروهای متعدد غربی که موفقیت چندانی در درمان حاصل نمی‌کنند، درمان این بیماری‌ها به طور چشمگیری با مشکل مواجه می‌شوند. این نقطه آغاز تحولات می باشد، زیرا فواید طب سوزنی برای بسیاری از متخصصان آشکار گشته است.
در یکی از اسناد مکتوب در سال ۲۰۰۸، حدود ۸۹٪ از مبتلایان به سرطان پروستات و سندرم لگنی مزمن به دو دسته تقسیم شده و یکی از دسته ها با طب سوزنی و گروه دیگر با دارونما تحت درمان قرار گرفتند. بعد از ۱۰ هفته مطالعه، گزارش شد که ۷۳٪ بیمارانی که تحت درمان با طب سوزنی قرار گرفته بودند، نشانه هایشان بهبود یافت در حالی که در دسته دوم که تحت درمان با دارونما قرار گرفته بودند، تنها ۴۷٪ از آن‌ها بهبودی را تجربه کردند.

شیمی‌درمانی:

شیمی درمانی با استفاده از دارو، از جمله درمان‌های متعارف سرطان پروستات می باشد که مانع از رشد سلول‌های سرطانی است. مستنداتی  برعوارض جانبی از جمله تهوع، درد مفاصل، خشکی دهان، تب ناگهانی و خستگی وجود دارد.طب سوزنی و طب سوزنی الکتریکی با تسکین سیستم عصبی و ایجاد تعادل بدن، سبب تسکین دردهای ناشی از سرطان می‌گردد. این دو روش موجب تسلی دردهای شدید و ترشح هورمون‌های شیمیایی در مغز و ایجاد حس خوبی در بدن می‌گردند. به عنوان جایگزینی برای سوزن‌ها، طب فشاری یا حتی طب سوزنی با لیزر سرد، نتایج مشابهی را حاصل می‌کند.

جدیدترین و کامل ترین مطالب پزشکی را ازما بخواهید.

کندوطب;رسانه ی سلامت

www.kandooteb.com

این پست توصیه می شود