طب سنتی و درمان تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان که در اصطلاح علمی به آن تخمدان پلی کیستیک گفته می شود از مشکلات شایع در میان زنان است که اغلب با وجود سابقه در بستگان در ارتباط می باشد. از جمله مهمترین نشانه سندرم تخمدان پلی کیستیک عدم تخمک گذاری به مدت طولانی و حتی طی ماه هاست که باعث پریودهای نامنظم و دیرهنگام می شود.اصولا قاعدگی طبیعی هر ۲۸ تا ۳۰ روز یک بار می باشد و این فاصله می تواند از هر ۲۱ روز تا ۳۵ روز یک بار هم باشد. اما اگر طولانی تر از این زمان باشد یعنی از آغاز یک قاعدگی تا شروع بعدی بیش از ۳۵ روز طول بکشد نیاز به بررسی و مراجعه به پزشک دارد.

کم کاری تخمدان در سن های پایین:

برخلاف تصور عمومی بروز این اتفاق در سنین پایین (۱۷ـ ۱۶ سالگی) هم اهمیت دارد و حتی بیماری کم کاری تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک می تواند از همین زمان آغازشود.

نشانه های تنبلی تخمدان:

مهم ترین علامت این سندرم، تخمک گذاری های کم و نامنظم ، عدم تخمک گذاری به مدت زمان طولانی و حتی طی ماه ها می باشد که این مشکل خود را به صورت پریودهای دیر به دیر و گاهی هر چند ماه یک بار نشان می دهد.از نشانه های دیگر این سندرم زیاد شدن هورمون های مردانه یا علائم آن می باشد؛ یعنی می تواند این هورمون ها زیاد شوند یا فقط علائم افزایش این هورمون ها به صورت افزایش موهای زاید یا آکنه بروز کند. افزایش موهای زاید به معنی افزایش موهای نواحی خاصی از بدن که معروف ترین آن ناحیه فوقانی لب و چانه است رخ می دهد.همانطور که گفته شد از نظر آزمایشگاهی میزان هورمون های مردانه در این بیماری می تواند افزایش پیدا نکند اما علامت هیرسوتیسم با پرمویی وجود داشته باشد. علامت پرمویی در ۷۰ درصد کسانی که سندرم تخمدان پلی کیستیک دارند، روی می دهد.
از دیگر نشانه های این بیماری بروز چاقی و آکنه و هیرسوتیسم یا پرمویی به ویژه در سنین شروع پریود است. اغلب این علائم با پریودهای دیر به دیر همراه است. هرچند این سندرم می تواند فاقد تاخیر پریود هم اتفاق بیافتد.از نشانه های آزمایشگاهی دیگر این سندرم مقاومت به انسولین است که در نهایت می تواند موجب دیابت شود.
از مهم ترین نشانه های این سندرم که علت نامگذاری آن به عنوان تخمدان پلی کیستیک می باشد، دیده شدن کیست های متعدد کوچک در تخمدان ها در سونوگرافی است. سایز این کیست ها معمولا زیر ۱۰ میلیمتر بوده و به تعداد زیاد در هر تخمدان است و برخلاف کیست های بزرگ تر و منفرد تخمدان معمولا طی ۲ تا ۳ ماه بعد از بین نمی روند. به علاوه در سونوگرافی این افراد معمولا سایز تخمدان ها بزرگ تر از حد عادی می باشد. البته این علامت هم مثل سایر علامت های این سندرم در همه افراد دیده نمی شود.

درمان تنبلی تخمدان در طب سنتی:

با توصیه های طب سنتی تا اندازه زیادی می توان تنبلی تخمدان را درمان کرد. اما نباید فراموش کنید که برای نتیجه کامل باید صبور باشید و تا حدود سه ماه درمان های زیر را اجرا کنید.
بادکش زیر شکم و کمر. سعی کنید این کار را توسط افراد باتجربه و مهارت انجام دهید.
شبی یک لیوان عرق رازیانه همراه با یک قاشق مرباخوری عسل به غیر از موقع پریودی.
مقداری عسل و سیاه دانه نیم‎ کوب را با هم مخلوط نمایید و روزانه دو قاشق مرباخوری میل نمایید.
داروی ترکیبی (زاج به اندازه یک نخود بیشتر نشود + یک قاشق مرباخوری عسل + یک قاشق چایخوری روغن زیتون بودار تصفیه نشده) ساخته و در ایام پاکی در ۱۴ مرحله به صورت واژینال استفاده کنید.
درمان تکمیلی حجامت عام ، حجامت ساکرال ، حجامت زیر شکم هر دو هفته یک‎بار می‎باشد، که باید تحت نظر پزشکان متخصص طب سنتی انجام شود.

تنبلی تخمدان و طب سنتی:

طب سنتی غلبه رطوبت و سردی در ناحیه تخمدان‎ها را علت تنبلی تخمدان‎ها می ‎داند و مهمترین علت آن مصرف بیش از اندازه سردیجات و مرغ‎ های هورمونی و استحمام در زمان پریودی می باشد.

جدیدترین و کامل ترین مطالب پزشکی را ازما بخواهید.

کندوطب;رسانه ی سلامت

www.kandooteb.com

این پست توصیه می شود

نظرات