درمان نازایی با طب گیاهی

درمان نازایی با طب گیاهی:

صاحب فرزند شدن، آن هم فرزند سالم، آرزوی بسیاری از زوج هایی می باشد که به علل مختلف از مشکل ناباروری رنج می برند، آرزویی که با توجه به پیشرفت علم پزشکی و روش های نوین و متفاوت در این زمینه روزبه روز دست یافتنی تر شده است و روش های پزشکی مدرن آرزوی بسیاری را در این زمینه برآورده کرده، اما در تعداد زیادی از بیماران نیز این روش ها با شکست روبه رو بوده است.


با توجه به اثربخش بودن طب های سنتی و مکمل در کمک به درمان نازایی و اختلالات جنسی، این روش ها می تواند مکمل های خوبی برای روش های نوین ازجمله IVF در کمک به درمان انواع اختلالات نازایی و بالابردن شانس موفقیت آن باشد ضمن آن که هزینه را نیز کاهش می دهد البته روش های طب سنتی و مکمل گاهی به تنهایی نیز اثربخش می باشد.جالب است بدانید در گزارشی که وزارت بهداشت استرالیا منتشر کرده راه های طب سنتی و مکمل ازجمله طب سوزنی و گیاهان دارویی شانس موفقیت در باروری را به صورت قابل توجهی افزایش داده است.

 

اختلالات نازایی دلایل متفاوتی دارد ازجمله  نارسایی تخمدان، پایین بودن کیفیت تخمک ها،کاهش تعداد یا پایین بودن کیفیت اسپرم، اختلال تخمک گذاری، مشکلات رحمی و لانه گزینی، اختلالات قاعدگی و یائسگی زودرس.از دیگر دلایل نازایی می توان به اختلالات جنسی، مشکلات تغذیه ای، چاقی، افسردگی و مشکلات روانپزشکی اشاره نمود.
استفاده از درمان های مکمل و طب سنتی باید از سوی متخصصان این رشته و با توجه به تمامی شرایط پزشکی فرد انجام شود.داروهای گیاهی و گیاهان دارویی اگر صحیح و به جا مصرف نشود نه تنها اثربخش نمی باشد که می تواند عوارضی را نیز در پی داشته باشد.
توصیه هایی که در این ستون می خوانید، توصیه های کلی است که برای به کار بردن آنها باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید.افزایش تحرک و ورزش روزانه، تغذیه سالم، درمان چاقی،استراحت کافی و کاهش استرس اولین قدم برای داشتن یک باروری سالم می باشد.ازجمله روش های طب مکمل که اثر آن در درمان انواع اختلالات جنسی و نازایی ثابت شده است طب سوزنی می باشد که با مکانیسم های مختلفی ازجمله تحریک ترشح هورمون، بهبود جریان خون بیضه ها، تخمدان ها و رحم می تواند به این امر کمک کند.
امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا طب سوزنی در کنار دیگر روش های شناخته شده مانند IVF استفاده می شود که شانس موفق را افزایش و هزینه درمان را کم می کند.گزارش های زیادی وجود دارد که مصرف کنجد سیاه و فرآوری نشده می تواند به درمان نازایی در خانم ها، به خصوص افرادی که مشکلات قاعدگی و رحمی دارند، کمک کند. سویا، شبدر قرمز، نخود فرنگی و نخود از دیگر گیاهانی است که به علت دارا بودناستروژن گیاهی می تواند در کمک به اختلالات هورمونی زنانه ازجمله مشکلات باروری موثر باشد.


مریم گلی،گل بنفشهو ریشه گل نیلوفر از دیگر گیاهان مفید در کمک به مشکلات نازایی در خانم ها می باشد.جینسینگ گیاه بسیار مفیدی می باشد که امروزه در بسیاری از نقاط دنیا برای کمک به اختلالات جنسی آقایان مثل مشکلات نعوظ و انزال زودرس و ناباروری، بویژه اختلالات کمی و کیفی اسپرم تجویز می شود. در زنان نیز این گیاه اثرات مفیدی در جلوگیری از یائسگی زودرس و در تنظیم قاعدگی و تخمک گذاری دارد.گیاه پنج انگشت نیز می تواند با کمک به افزایش هورمون های زنانه در درمان اختلالات تخمک گذاری و قاعدگی تاثیر گذار باشد.

جدیدترین و کامل ترین مطالب پزشکی را ازما بخواهید.

کندوطب;رسانه ی سلامت

www.kandooteb.com

این پست توصیه می شود

نظرات