درمان سر درد با ماساژ

درمان سردرد با ماساژ به روش های مختلفی مثل ماساژ انگشتان دست یا پا، صورت شقیقه ها، سر، بینی، زیر ابروها، پیشانی انجام شده که موجب تسکین سردرد می شوند.یکی از بهترین راه های تسکین سردردهای ناشی از خستگی و فعالیت های روزانه استفاده از روش های فشاردرمانی می باشد. در این شیوه درمانی درمانگران با فشاردادن نقاط خاصی از کف پا و دست ریلکسیشن و آرامش در بدن ایجاد می کنند.

اگر سردرد های میگرنی امان تان را بریده و به یکی از معضلات زندگی روزمره تان تبدیل شده است. باید بگوییم که شاید از بدشانس ترین انسان های دنیا باشید، چرا که بررسی های انجام شده از امریکایی هایی که دچار سردردهای مزمن می باشند نشان می دهد قریب به 25 میلیون مرد و 20 میلیون زن سردرد های حاد میگرنی را تحمل می کنند. پس مردها بیشتر از زنان دچار این درد های مزمن می شوند.
بسیاری از افراد نیز برای درمان تمامی سردردهایشان انواع مسکن ها و آرام بخش ها را امتحان می کنند در حالی که چاره تسکین همه دردها، قرص و داروی شیمیایی نمی باشد.

چه عواملی سبب ایجاد سردرد های میگرنی می شوند؟

درصد بیماران میگرنی می توانند به عامل ایجاد سردرد هایشان اشاره کنند. بعضی از این عوامل شامل موارد زیر است:
بیش از 50 درصد آب و هوا ،40 درصد از دست دادن وعده های غذایی مهم، 50 درصد استرس ، 50 درصد مصرف مشروبات الکلی و 45 درصد خوردن غذاهای متنوع، بیش از 50 درصد زنان نیز قاعدگی را از عوامل اصلی سردرد های میگرنی شان می دانند.
بهترین روش برای مواجه شدن با وقتی که یکی از این عوامل بروز می کند این است که تکنیک های ماساژ فردی را امتحان کنید و با ماساژ سردردهایتان را درمان نمایید.

 

برای درمان سردرد با ماساژ چه تکنیک هایی وجود دارد؟

نکته بسیار مهم و قابل فکر کردنی که باید قبل و بعد از انجام تکنیک های ماساژ انجام دهید این می باشدکه آب فراوانی بنوشید و در همه تکنیک ها فشاری که وارد می کنید نباید سبب ایجاد درد شود بلکه فقط محکم باشد.

 

مراحل ماساژ:

1-انگشتان شست یا 3 انگشت میانی را بر گیجگاه گذاشته و فشار محکمی وارد نمایید. در این تکنیک ماساژ می توانید نوعی حرکت چرخشی و دایره ای را نیز اضافه کنید، این تنوع بسیار تاثیر گذار است. هر بار 7 تا 10 ثانیه این ماساژ را انجام داده و فشار دائمی را بر شقیقه وارد نمایید.
2-انگشتان شست خود را بر برآمدگی بینی بگذارید و فشار محکمی بر آن وارد کنید. به سمت سر و رو به داخل فشار وارد نمایید.
3-در این تکنیک ماساژ، فشار زیاد می باشد ولی موجب بروز درد نمی شود، این تکنیک ماساژ را دو تا چهار بار و هر بار 7 تا 10 ثانیه انجام دهید و نفس عمیقی بکشید.
4-انگشتان شست دست را پایین پیشانی دقیقا زیر ابرو ها بگذارید و به سمت پیشانی فشار بیاورید. در حین اعمال فشار، نفس های عمیقی بکشید. هر چند بار که می خواهید این روش ماساژ را تکرار نمایید و در هر بار 7 تا 10 ثانیه فشار را نگه دارید.
5-پوست و بافت زیر ابروها را با هر دو دست خود بگیرید، سپس با یک فشار ملایم این قسمت را به سمت خارج صورت بکشید. این ماساژ را 7 تا 10 ثانیه ادامه دهید و به تعداد مورد نیاز تکرار کنید.
6-افرادی که درد های سینوسی  دارند می توانند بر دیواره های بینی فشار وارد کنند و انگشتان دست را محکم و چسبیده به پوست به طرف گونه ها حرکت دهند.
7-در این روش ماساژ سر، حرکت از کناره بینی شروع می شود و تا انتهای گونه به طرف گوش ها ادامه دارد وجهت اعمال فشار به سمت سر می باشد.
8-پشت دست ها را تا مچ محکم فشار داده سپس به آرامی میان کف دست و انگشتان را نیز فشار دهید. هر انگشت را به تنهایی فشار دهید و با انگشت خود حرکت چرخشی را اطراف مفاصل آن انجام دهید. انگشت را نگه دارید و آن را آهسته بکشید. بین تندون های پشت دست خود را با انگشت ماساژ دهید. دست های خود را از کف دست تا انتهای مچ، با انگشت فشار چرخشی دهید. کف دست خود را از نوک انگشتان تا مچ ماساژ دهید.
اگر یک فوم استوانه ای یا هر شیئی که با فوم ساخته شده است در دسترس دارید، به پشت دراز بکشید و شیء مورد نظر را زیر گردن و دقیقا پایین تر از استخوان جمجمه قرار دهید. فوم را به گونه ای زیر جمجه قرار دهید که در تمام طول ماساژ بی تحرکت بماند.

جدیدترین و کامل ترین مطالب پزشکی را ازما بخواهید.

کندوطب;رسانه ی سلامت

www.kandooteb.com

این پست توصیه می شود

نظرات