اثر پیاز در درمان ناباروی

یکی از عوامل مهم در باروری و بچه دار شدن ، میزان کیفیت و کمیت اسپرم ها می باشد. تعداد اسپرم ، حرکت اسپرم و سلامت اسپرم ها ارتباط مستقیمی با شانس بچه دار شدن دارد.

پیاز:

گیاه پیاز، با نام علمی Allium Cepa از خانواده گیاهی liliaceae یکی از خوراکی های بسیار پر مصرف در صنایع غذایی در ایران و سایر نقاط جهان است. این گیاه بعنوان چاشنی، در طبخ بسیاری از غذاهای ایرانی کاربرد دارد و علاوه بر طعم مطبوعی که به غذا می دهد خواص دارویی بسیار زیادی هم دارد.با اطلاع از این خواص دارویی و آگاهانه مصرف کردن این گیاه می توان بسیاری از مشکلات را حل کرد.تحقیقات نشان داده است که پیاز دارای آنتی اکسیدان مانند سلنیوم ، گلوتاتیون ، ویتامین A و C است. این گیاه دارای مقادیر زیادی کورسیتین است که ماده موثره این گیاه محسوب می شود و دارای خواص درمانی بسیار زیادی است.فیتوکمیکال کورسیتین نوعی فلاونوئید گیاهی است و در منابع غذایی چون مرکبات، پیاز و چای یافت می شود. این ماده دارای اثرات و خواص دارویی مهمی روی بدن است و با جدی گرفتن توصیه های تغذیه ای و استفاده روزانه و مرتب از این منابع طبیعی و سالم، سلامتی و نشاط دور از دسترس شما نخواهد بود.

اثرات پیاز در بدن:

از جمله اثرات این ماده در بدن:
-قاعده آور
-کاهش فشار خون
-کاهش سطح کلسترول و چربی خون
-کاهش قند خون
-اثرات هورمونی روی بدن
-ضد اسپاسم
-افزایش سیستم ایمنی بدن
-ضد التهابی
-جلوگیری از گرفتگی عروق
-تب بر
-ادرار آور
-و در نهایت یکی از اثرات مهمی که این ماده در بدن دارد اثری می باشد که روی افزایش کیفیت، حرکت، تعداد اسپرمها و میزان سطح هورمونها می گذارد و از این راه می تواند روی باروری افراد موثر باشد.

 

فواید پیاز:

ویتامین ها:

رادیکال های آزاد را که در اطراف سلولها وجود دارند و باعث آسیب به سلولها می شوند  مسئول 40 درصد از آسیب های وارده به اسپرمها می باشند می توان با آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین ،A ،C، بتاکاروتن ، سلنیوم و روی، که در پیاز وجود دارد از بین برد. در پژوهشهای که در آلمان و روسیه انجام شده است دیده شده کیفیت مایع منی اسب نر با استفاده از ویتامین های A، E، C زیاد شده است.در انسان نیز ، ویتامینهای A و C باعث کاهش قطعه قطعه شدن DNA در اسپرم و بهبود کیفیت مایع منی می شودبنابراین، این نتایج نشان داد که آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها از مواد غذایی مصرف شده توسط حیوانات، مانند  ویتامین C، کورستین ،ویتامین B و ویتامین E ، می تواند پارامترهای سلامت اسپرم و آندروژنز بیضه را بهبود بخشد.

آنتی اکسیدان ها:

با استفاده از این دسته از مواد می توان با محافظت DNA دیگر مولکول مهم از اکسیداسیون و آسیب از راه القاء آپوپتوز پارامترهای سلامت اسپرم وافزایش باروری در مردان را بهبود بخشید . پیاز حاوی آنتی اکسیدان هایی مeg: سلنیوم ، گلوتاتیون ، ویتامین های ،A ، b، و C، و فلاونوئیدها مانند کورستین و ایزورامنتین است.

روی:

فلز فراوان پس از آهن، در بدن می باشد. روی یک عنصر کمیاب ضروری می باشد و نقش کلیدی در سیستم ، رشد ، پروتئین، سنتز DNA ایمنی بدن و تولید مثل ایفا می کند. واکنش آکروزومی و حفاظت از بافت بیضه در برابر تغییرات دژنراتیو بر عهده این ماده مهم و ضروری در بدن می باشد . روی به میزان زیاد در پیاز وجود دارد.

فشار خون:

اختلالات نعوظ ( ED) رخ می دهد هنگامی مشکلات با شبکه عروقی در آلت تناسلی مرد مواجه شویم . در حقیقت، رگهای خونی آنها معمولا خیلی تنگ شده و قادر به به حمل مقدار مناسب از خون نیست. بنابراین در این حالت شما با مشکلات با سیستم قلبی عروقی و باروری مواجه می شوید. تحقیقات نوین نشان می دهد که این اثر بلاک کننده کلسیم در واقع منجر به افزایش کلسترولدر اسپرم می شود.سطح کلسترول بالا سبب می شود سطح خارجی اسپرم سفت و سخت، بنابراین سبب جلوگیری از نفوذ و لقاح تخم می شود که در نهایت عامل ناباروری خواهد بود. یکی از خواص گیاه پیاز کاهش فشار خون است و با مصرف این گیاه می تواند فشار خود را در حالت نرمال حفظ کرد.

تاثیر روی هورمونها:

آقایانی که سطح تستسترون خونشان پایین باشد موجب کم کاری بیضه ها می شود. و از طرفی بالا بودن سطح تستسترون باعث افزایش میزان باروری می گردد . پیاز به عنوان یک فیتواستروژن سبب افزایش میزان تستسترون در آقایان می شود.

اثر روی تخمدانهای PCO:

در خانمهایی که تخمدانهای پلی کیستیک دارند، استفاده از پیاز موجب کاهش تغییرات پاتولوژیک کاهش هیپرپلازیدر بافت تخمدانی آنها می شود و عوارض ناشی از این سندرم را در خانمها کاهش می دهد.

جدیدترین و کامل ترین مطالب پزشکی را ازما بخواهید.

کندوطب;رسانه ی سلامت

www.kandooteb.com

این پست توصیه می شود

نظرات