پیر گوشی چیست؟

پیرگوشی نوعی افت شنوایی می باشد كه به تدریج با بالا رفتن سن در بیشتر افراد ایجاد می شود. كم شنوایی در سنین سالمندی ضایعه شایعی می باشد. در حدود 35- 30 درصد بزرگسالان در سنین 65و 75 سالگی دچار كم شنوایی اند. تخمین زده می شود که 50-40 درصد افراد بالای 75 سال شنوایی شان پایین كرده است.كم شنوایی های مربوط به پیرگوشی، غالباً در اصوات فركانس زیر می باشد. برای مثال برای بعضی افراد، شنیدن صدای چهچهه یك پرنده یا صدای زنگ زدن تلفن نزدیك شان مشكل می باشد.اما ممكن است همان فرد بتواند صدای بم كامیونی را از پایین خیابان بشنود.

علائم پیرگوشی چیست؟

در صورت وجود پیرگوشی، اصوات آهسته تر و با وضوح كمتر به نظر می رسند. این امر موجب می شود شنیدن و درك گفتار مشكل تر شود.افراد دچار پیرگوشی ممكن است چند مورد از موارد زیر را تجربه كنند:
– درك محاورات به ویژه در صورت وجود اصوات زمینه ای، مشكل می باشد.
– شنیدن صدای مردان از صدای زیر زنانه برایشان راحت تر می باشد.
-برخی اصوات آزاردهنده یا خیلی بلند به نظر می رسد.
– ممكن است دچار وزوز گوش هم باشند.
– به نظر می رسد دیگران به صورت نجوا یا زمزمه صحبت می كنند.
– شنیدن و افتراق اصوات”زیر”مانند(س) و (ش) برای آنان مشكل می باشد.

دلایل ایجاد پیرگوشی چیست؟

در بیشتر موارد علت آن تغییرات گوش داخلی فرد می باشد كه با بالا رفتن سن به وجود می آید. اما تغییرات گوش میانی یا تغییرات كلی در راه عصبی شنوایی به مغز نیز ممكن است موجب بروز كم شنوایی شوند.پیرگوشی غالباً در هر دو گوش می باشد و هر دو را به یك اندازه تحت تاثیر قرار می دهد. از آنجا كه روند افت شنوایی تدریجی است، افرادی كه دچار پیرگوشی می شوند ممكن است متوجه كاهش شنوایی خود نشوند.كم شنوایی حسی عصبی، در اثر اختلال در گوش داخلی یا عصب شنوایی تولید می شود. پیرگوشی معمولاً یك اختلال شنوایی حسی- عصبی است و در اغلب موارد در اثر تغییرات تدریجی گوش داخلی، تولید می شود.
مجموعه ای از عوامل می تواند سبب ایجاد كم شنوایی حسی- عصبی شود،مانند:
محیط های كاری پر سر و صدا
تجهیزات صدا دار و موسیقی بلند در طی سالیان متوالی
قرار گرفتن در معرض اصوات مربوط به ترافیك یا كارخانجات صنعتی
كم شنوایی حسی- عصبی غالباً به علت آسیب دیدن سلول های مویی ایجاد می شود. این امر ممكن است در اثر عوامل ارثی، بالا رفتن سن، بیماری های مختلف و اثرات جانبی  بعضی داروها باشد.
پیرگوشی امکان دارد در اثر تغییر در ذخیره خونی گوش ایجاد شود. این حالت در بیماری قلبی ، فشار خون بالا، اختلالات رگی ناشی از دیابت یا دیگر اشكالات خونی ایجاد شود.بعضی اوقات پیرگوشی، ضایعه شنوایی انتقالی است، به این معنا كه كاهش حساسیت به صدا ناشی از ناهنجاری در گوش خارجی یا گوش میانی می باشد.این ناهنجاری ها شامل كم شدن عملكرد پرده صماخ یا كاهش عملكرد سه استخوانچه كوچك گوش میانی می باشد كه امواج صوتی را از پرده صماخ به گوش داخلی می رسانند.

جدیدترین و کامل ترین مطالب پزشکی را ازما بخواهید.

کندوطب;رسانه ی سلامت

www.kandooteb.com

این پست توصیه می شود

نظرات