علت دورگه شدن صدا

 علت دورگه شدن صدا:

دورگه شدن صدا در یک پسر نوجوان به معنی رشد جسمی او می باشد و والدین چنین نوجوانی معمولا احساس غرور می کنند که فرزندشان بزرگ شده است، اما خود نوجوان معمولا از این حالت خجالت می کشد، تا آنجا که گاهی از حرف زدن خودداری می کند تا کسی صدای او را نشنود.


به جز این علت،‌ به علل دیگری هم ممکن است صدا دورگه شود و آن زمانی است که سرما می خوریم یا لارنژیت می گیریم. البته این موارد زود گذر هستند و چون با عطسه و سرفه و آبریزش بینی همراه می باشند، به آسانی قابل تشخیص می باشند و با درمان بیماری، صدای مان نیز طبیعی می شود.گاهی اوقات کودکان به دنبال سرماخوردگی دچار حمله شدید و مشکل تنفسی می‌شوند که در اصطلاح به آن خروسک می‌گویند که این بیماری بر اثر التهاب نای و حنجره بوجود می آید. بیماری در ابتدا شبیه یک سرماخوردگی معمولی آغاز و به تدریج پس از یک تا دو روز نشانه های اصلی به صورت سرفه، خشونت صدا و خرخر شدید ظاهر می‌شود. سرفه‌ها خشک و پشت‌سر هم بوده و صدایی شبیه فوک یا آخر صدای خروس می باشد که بر حسب شدت بیماری ممکن است به شکل تندی تنفس، زجر تنفسی، کبودی و بالاخره نارسایی تنفسی هم بروز کند.


معمولا دو طناب صوتی در حنجره وجود دارد که قدرت باز و بسته شدن دارند و با فرمان هایی که از سیستم عصبی می گیرند ، حرکت می کنند. حرکت هوا در بین این طناب ها سبب ایجاد صوت می شود. اگر به هر علت، حرکت طناب های صوتی متوقف یا کند شود، یا مانعی در راه حرکت آن ها پیدا شود، تغییر حرکت طناب های صوتی سبب تغییر صدا می شود که اغلب با خشونت صدا همراه می باشد.چند علت برای این موضوع وجود دارد که بعضی از آنها خوش خیم  و برخی دیگر، بدخیم می باشند.حالت دوم  هنگامی است که عصب طناب های صوتی ،‌ آسیب ببیند و در نهایت عصب فلج شود. در نتیجه حرکت طناب های صوتی مختل می شود و صدا تغییر می کند. ضایعه این عصب می تواند به دلیل سرطان حنجره باشد یا از قسمت های پایین تر، عصب را گرفتار کند و گاهی نیز در حین جراحی ، عصب آسیب می بیند. مهم ترین علت ایجاد سرطان حنجره ، استعمال دخانیات می باشد.

جدیدترین و کامل ترین مطالب پزشکی را ازما بخواهید.

کندوطب;رسانه ی سلامت

www.kandooteb.com

این پست توصیه می شود

نظرات