علائم التهاب گوش

علائم التهاب گوش:

التهاب ایجاد شده به دنبال عفونت در مجرای گوش سبب ایجاد درد می شود، بنابراین درد از علائم شایع این بیماری است. خروج ترشحات به دنبال التهاب زیاد از دیگر علایم شایع است. از نشانه های دیگر می توان به قرمزی مجرا و اطراف لاله گوش اشاره کرد. در برخی از موارد که شدت بیماری بیشتر است ممکن است غدد لنفاوی اطراف گوش هم متورم شوند و درد از ناحیه لاله و مجرای گوش فراتر رفته و در نیمه سر هم درد ایجاد کند. شدت درد بسته به شدت بیماری می تواند بیشتر شود.افزایش تورم می تواند سبب بسته شدن مجرای گوش به طور نسبی یا به طور کامل شده که در آن موقع بیمار معمولا کاهش شنوایی پیدا می کند. این کاهش شنوایی از نوع انتقالی می باشد، یعنی عصب گوش سالم می باشد، ولی انتقال صوت از فضا به گوش داخلی دچار مشکل می شود. قابل ذکر است که این التهاب و عفونت در خیلی از مواقع بدون هیچ دلیل خاصی رخ می دهد.

روش های تشخیص التهاب گوش:

در تشخیص التهاب گوش خارجی،معمولا سؤالی که بیشتر برای پزشکان پیش می آید، تشخیص افتراقی التهاب گوش خارجی با التهاب گوش میانی می باشد، چون هر دوی این بیماری ها علائم شبیه به هم دارند.

علائم مشابه در التهاب گوش خارجی و التهاب گوش میانی:

گوش درد از مهم ترین علائم این دو بیماری می باشد. در هر دو، شنوایی ممکن است کاهش یابد؛ در هر دو، طول دوره ی گوش درد کوتاه است و در نتیجه ممکن است پزشک و بیمار را به شک بیاندازد و ایجاد مشکل کند.

تفاوت های التهاب گوش خارجی با التهاب گوش میانی:

با وجود تشابه علائم این دو بیماری، درمان و برخورد با این دو بیماری، متفاوت می باشد. در التهاب گوش میانی، تجویز آنتی بیوتیک سیستمیک ضروری می باشد و حتما باید بیمار درمان سیستمیک یا خوراکی یا تزریقی بگیرد،اما در التهاب گوش خارجی، اصولا نیازی به درمان با آنتی بیوتیک سیستمیک نمی باشد و معمولا سیر بیماری در التهاب گوش خارجی بهتر از التهاب گوش میانی می باشد.از عوامل مهم تفاوت این دو بیماری، فصل ابتلا به آن بیماری می باشد. التهاب گوش میانی معمولا در زمستان و فصل سرما بیشتر می باشد، ولی التهاب گوش خارجی در فصل گرما شیوع بیشتری دارد.کسانی که مبتلا به التهاب گوش میانی می شوند معمولا تب دارند، اما در التهاب گوش خارجی معمولا تب وجود نداد، به عبارتی تب در التهاب گوش میانی شایع تر از گوش خارجی می باشد. در التهاب گوش میانی، در معاینه پرده صماخ توسط پزشک، هیچ گونه نشانه ای مشاهده نمی شود، ولی در التهاب گوش خارجی، پرده صماخ به طور معمول خوب می باشد و در معاینه مجرای گوش، به طور معمول علایم عفونت نشان داده می شود.در کسانی که التهاب گوش میانی دارند، دستکاری و حرکت دادن لاله گوش درد را زیاد یا کم نمی کند، اما در افرادی که التهاب گوش خارجی دارند، هر گونه حرکت دادن و دستکاری در مجرای گوش، سبب ایجاد درد می شود.

جدیدترین و کامل ترین مطالب پزشکی را ازما بخواهید.

کندوطب;رسانه ی سلامت

www.kandooteb.com

این پست توصیه می شود

نظرات