دانستنی های قبل از جراحی بینی

امروزه بیشتر افراد تمایل به اعمال جراحی زیبایی دارند. از علل گسترش این اعمال جراحی مسائل فرهنگی و مد می باشد. توصیه متخصصان این است که متقاضیان عمل جراحی تحت مشاوره قرار گیرند و در صورت احتیاج عمل جراحی شوند، زیرا تحقیقات نشان می‌دهد اگر فرد به درستی انتخاب نشود، تحت استرس و فشارهای روحی روانی و اجتماعی قرار می‌گیرد و عمل جراحی نتیجه مطلوب را نخواهد داشت.در جلسه مشاوره، بعد از آشنایی ابتدایی لازم می باشد شما به طور دقیق و شفاف، ایراداتی را که در بینی خود احساس می‌کنید مطرح کنید. اگر سابقه جراحی یا بیماری خاصی دارید حتما تذکر دهید.


مرحله بعد، معاینه بینی شما می باشد. در معاینه بینی وضعیت تیغه بینی، شاخک‌ها، دریچه‌های داخلی و خارجی بینی و شرایط مخاط بینی بررسی می‌شود.گاهی در داخل بینی شرایطی وجود دارد که پیش از اقدام به جراحی زیبایی باید برطرف شوند، مثل افرادی که دچار پولیپ‌هایی منتشر در بینی هستند. این افراد دچار انسداد بینی می باشند و ممکن است تا قبل از معاینه، حتی از این مشکل خود بی‌اطلاع باشند و آن را به حساب انحراف تیغه بینی یا آلرژی بگذارند. در این‌گونه موارد با معاینات تکمیلی توسط آندوسکوپ و یا انجام سی‌تی‌اسکن، شدت درگیری بررسی شده و اقدامات لازم جهت رفع آن یا هم‌زمان با جراحی زیبایی و یا به شکل جراحی مستقل آندوسکوپی انجام خواهد گرفت.
با توجه به اشکالات ظاهر بینی و مسایل عملکردی داخل بینی از بروز بسیاری از عوارض بعد از عمل می‌توان جلوگیری کرد. در معاینه خارج بینی جنس پوست، وجود آثار برش یا زخم‌های قدیمی، فرم و برجستگی قسمت استخوانی و استحکام و وضعیت غضروف‌های سر بینی مورد بررسی قرار می‌گیرند. تناسب بینی با سایر اعضای صورت به ویژه گونه‌ها و چانه نیز ارزیابی می‌شود .

پرهیز غذایی و دارویی پیش از جراحی بینی:

از آنجایی که مصرف بعضی مواد، بر بیهوشی و انعقاد خون شما حین جراحی موثر می باشد، لطفا به نکات زیر دقت کنید :
– از دو هفته قبل از انجام جراحی از مصرف ایندومتاسین، جینسینگ، ناپروکسن، آسپیرین، روغن ماهی، ایبوپروفن،تالوین، ویتامین E  ، ویتامین C و ADVIL پرهیز فرمایید. درصورت نیاز به مسکن، مصرف استامینوفن اشکالی ندارد.
– نیازی به حذف موادغذایی دارای سالیسیلات نیست، ولی بهتر است از دو هفته مانده به عمل جراحی خود، به میزان کمتری از آن‌ها استفاده نمایید. این مواد شامل : خیار، انگور، پرتقال، هلو، آلو، انواع توت، بادام، زرد آلو، گیلاس، آب انگور، کشمش، ادویه کاری، گوجه فرنگی و مشتقات آن و سرکه می‌باشد .

نکاتی که پیش از عمل باید مورد توجه قرار گیرند:

با توجه به فرایند بیهوشی در اتاق عمل قبل از تصمیم به عمل بینی حداقل یک هفته از استعمال دخانیات اجتناب فرمایید. در غیر این صورت به هنگام جراحی بینی ممکن است دچار اختلالات تنفسی شوید.
نیکوتین موجود در سیگار باعث تنگ شدن عروق و اختلال در خون‌رسانی بافت‌ها بعد از جراحی می‌شود، در نتیجه استعمال دخانیات قبل از جراحی باید قطع شود و حداقل تا 2 هفته بعد از عمل استفاده نشوند.
در صورت مصرف هرگونه دارو، ویتامین، مکمل‌های گیاهی و ورزشی، به پزشک خود اطلاع دهید.
روز قبل از عمل حمام کنید و موهای بینی خود را کوتاه کنید.
به مدت 8 ساعت قبل از عمل، از خوردن و آشامیدن، مطلقا اجتناب کنید.
خانم‌ها قبل از عمل بینی توجه داشته باشند عادت ماهیانه آن‌ها با نوبت عمل تداخل نداشته باشد و پیش از عمل نیز هیچ‌گونه آرایش صورت انجام نپذیرد.
آقایان پیش از عمل بینی، اقدام به اصلاح  صورت خود کنند.
در صورت داشتن دندان مصنوعی و یا لنز چشمی، قبل از ورود به اتاق عمل و انجام عمل بینی، آن‌ها را از خود جدا کنید.
روز عمل، لباس راحت و آزاد و کفش بدون بند بپوشید.لباس شما بهتر است از جلو دکمه داشته باشد تا نیازی به پوشیده شدن از ناحیه سر و تماس با بینی نداشته باشد.
هماهنگی مورد نیاز را با یکی از بستگان، جهت همراهی شما بعد از عمل جراحی انجام دهید.
راس ساعت توصیه شده، ناشتا با همراه داشن مدارک پزشکی خود به مرکز جراحی مراجعه فرمایید.

توصیه:

در بچه‌ها محدودیت‌های مشخصی وجود دارد که مانع از جراحی پلاستیک بینی پیش از بلوغ کامل می‌شود. اغلب دختران در پایان 16 سالگی و پسرها در پایان 18 سالگی به بلوغ کامل رسیده‌اند و می‌توانند تحت عمل رینوپلاستی قرار گیرند. اصلاح عیوب بینی در این سن سبب می‌شود اعتماد به نفس نوجوان در یک زمان طلایی از زندگی وی بیشتر شود و نباید فراموش کنیم که در این زمان می باشد که نوجوان نه تنها خودش را می‌شناسد، بلکه احتمالاً آینده‌اش را پایه ریزی خواهدکرد.از طرف دیگر امروزه تعداد قابل توجهی از متقاضیان رینوپلاستی افراد بالای 40 سال می باشند. بسیاری از آن‌ها اظهار می‌کنند که در زندگی‌شان از شکل بینی خودشان رضایت نداشته‌اند و در نهایت برای رینوپلاستی مراجعه کرده‌اند.چنانچه وضعیت عمومی و سلامتی فرد خوب باشد هیچ وقت برای انجام عمل رینوپلاستی به جهت دستیابی به بینی زیباتر دیر نیست. البته نباید فراموش کرد که برای انجام عمل جراحی بینی باید به یک متخصص جراحی پلاستیک ماهر بینی مراجعه کنید و پیش از آن، با او مشورت کنید.

جدیدترین و کامل ترین مطالب پزشکی را ازما بخواهید.

کندوطب;رسانه ی سلامت

www.kandooteb.com

این پست توصیه می شود

نظرات