التهاب گوش چگونه ایجاد می شود؟

 منظور از التهاب مجرای گوش خارجی چیست؟

التهاب مجرای گوش خارجی، یک بیماری نسبتا شایع است که به ویژه در فصل گرما و تابستان که افراد از استخر استفاده می کنند شیوع آن زیاد می شود.گوش انسان از سه بخش تشکیل شده است که شامل گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی است. گوش خارجی شامل لاله گوش و مجرای گوش تا حد پرده صماخ می باشد. گوش میانی از پرده گوش تا ناحیه حلزونی یا پنجره بیضی که به حلزون گوش منتهی می شود ادامه دارد و گوش داخلی ساختمان های حلزون و مجاری نیم دایره و سیستم های دریافت کننده و انتقال دهنده عصبی صورت را شامل می شود.موضوع این مطلب، گوش خارجی یعنی از پرده گوش به طرف بیرون است. این بخش بیشتر در معرض عوامل خارجی قرار می گیرد، بنابراین بیشتر از گوش میانی و داخلی در اثر این عوامل بیمار می شود؛ مانند ورود آب به داخل گوش در مواقع استفاده از استخر یا استحمام، شست و شو با آب آلوده و یا دستکاری مجرای گوش.در التهاب گوش خارجی، التهاب مجرای گوش، شایع تر می باشد و لاله گوش کمتر ممکن است دچار التهاب و عفونت شود.

عوامل ایجاد کننده و زمینه ساز این بیماری کدام است؟

علت و دلیل التهاب گوش خارجی می تواند عفونی  یا غیرعفونی باشد:

علل غیر عفونی:

در برخی از افراد ممکن است حساسیت پوستی، خصوصاً حساسیت پوست مجرای گوش و لاله گوش می تواند این بیماری را تولید کند.در مواردی هم، مواد حساسیت زا و لوازم آرایشی و … سبب ایجاد التهاب می شوند. در این مواقع عامل ایجاد کننده بیماری، میکروب یا ویروس یا قارچ نمی باشد و فقط یک حساسیت، زمینه ساز بروز آن است. در حقیقت به موارد ذکر شده “علل غیرعفونی” گفته می شود.

علل عفونی:

در این دسته، عامل ایجاد کننده ی التهاب، میکروب ها یا قارچ ها و به ندرت عوامل ویروسی می باشند.گاهی نیز یک عامل زمینه ساز مثل وجود جرم یا جسم خارجی در گوش این حالت را ایجاد می کند. اگر جرم یا جسم خارجی در گوش باشد، اطراف آن مایع و آب جذب می شود و به شکل یک هسته برای تجمع و فعالیت میکروب ها عمل می کند.ممکن است در گوش خارجی کودک یک دانه، مانند دانه غلات، دستمال کاغذی،دانه تسبیح، کاغذ یا مداد پاک کن وارد شود و در مجرای گوش بماند و اطراف آن میکروب جمع شود که در این شرایط، عفونت گوش زیاد می شود.تنگی مجرای گوش در برخی افراد، مانع از تهویه و خروج جرم از گوش آنها می شود و ممکن است سبب افزایش عفونت مجرای گوش در این آنها شود.

 

برخی از افراد ممکن است از آب آلوده استفاده کنند، یا با دست و اجسام نوک تیز مانند سنجاق سر، کلید و … داخل گوش خود را دستکاری کنند که این کار موجب می شود، خراش های ریزی در مجرای گوش بوجود آید و میکروب به راحتی در آن نفوذ کند، در نتیجه احتمال عفونت در این گونه افراد بیشتر شود.از عوامل زمینه ساز دیگر می توان به وجود مشکل در سیستم ایمنی فرد اشاره کرد؛ مثلا افراد دیابتی استعداد ابتلای بیشتری به انواع عفونت را دارند. لذا عفونت گوش خارجی هم امکان دارد در این افراد بیشتر باشد و چنانچه عفونت در اینگونه افراد ایجاد شود، ممکن است خطرناک هم باشد و عوارض وخیمی را به دنبال داشته باشد.

 جدیدترین و کامل ترین مطالب پزشکی را ازما بخواهید.

کندوطب;رسانه ی سلامت

www.kandooteb.com

این پست توصیه می شود

نظرات