اشتباهاتی درباره گوش درد

اشتباهاتی درباره گوش درد:

وزوز گوش درمان ندارد؛ باید با آن مدارا کرد:

وزوز گوش، مشکلی بسیار شایع، اما کم‌خطر می باشد که اتفاقا درمان‌های متعددی دارد؛ از دارو درمانی گرفته تا رژیم‌درمانی و استفاده از مکمل‌ها و روش‌های روبه رو شدن با استرس و… .

اگر پدر و مادری ناشنوا باشند، فرزندشان حتما ناشنوا می‌شود؟

نه، نمی‌شود با قطعیت اظهارنظر کرد. اگرچه زمینه خانوادگی بی‌تاثیر نمی باشد، ولی عوامل دیگری هم اثر دارند: قرار گرفتن در معرض آلودگی‌های صوتی، وضعیت سلامت عمومی فرد، سن و سال و… اما هیچ‌ کدام از این علل به تنهایی برای ابتلا به ناشنوایی کافی نمی باشند و هیچ کس محکوم به ناشنوایی نیست.

 

گوش‌پاک‌کن بهترین روش برای پاک کردن گوش هاست:

اشتباه می‌کنید! گوش‌پاک‌کن‌ها قبل از آن که به گوش ما خدمت کنند، خیانت می‌کنند. آنها جرمی را که خودش به طور طبیعی از گوش خارج می‌شود، با فشار به داخل گوش برمی‌گردانند و مجرای شنوایی را کم‌کم می بندد. عفونت و پارگی پرده گوش و کاهش شنوایی از شایع‌ترین خطرات استفاده از گوش‌پاک‌کن‌ها می باشد.

گوش‌پاک‌کن‌ به هیچ دردی نمی‌خورد:

قطعا به درد تمیز کردن گوش نمی‌خورد،اما کاربردهای دیگری دارد؛ مثلا می‌تواند ابزاری باشد برای مالیدن بعضی داروها به داخل گوش، البته با توصیه و تجویز پزشک.

هر روز تمیز کردن گوش ها برای حفظ شنوایی:

اصلا! گوش‌ها به کمک ما احتیاجی ندارند. آنها خودشان بلدند خودشان را تمیز کنند. در حالت طبیعی،احتیاجی به تمیز کردن گوش‌ها نیست و فقط در مواردی که واکس گوش ، ترشح بیش از حد داشته باشد، گوش‌‌ها نیاز به تمیز کردن دارند که البته در چنین مواقعی هم باید کار را به کاردان سپرد.پزشکان در این موارد،به طور معمول یک قطره گوش برای فرد تجویز می‌کنند تا واکس گوش نرم شود و بعد از آن، گوش را شستشو می‌دهند.

 

 واکس گوش نوعی چرک می باشد و برای گوش خطر دارد:

برعکس! واکس گوش یک سپر دفاعی برای جلوگیری از ورود آب و عفونت به کانال گوش می باشد و در حالت طبیعی، اصلا نباید آن را خارج کرد. واکس گوش فقط هنگامی که بیش از اندازه ترشح شد یا تجمع‌اش موجب آزار شد، باید به وسیله پزشک خارج شود.از جمله علائم تجمع غیرطبیعی‌: زنگ زدن گوش، ‌گوش‌درد، خارش و بوی بد گوش، خروج ترشحات و کاهش شنوایی.

هنگامی که گوش شما درد می‌کند، معنایش این است که عفونت کرده؟

نه! هر گوش‌دردی، عفونت گوش نمی باشد. تقریبا 50 درصد گوش‌دردها ارجاعی‌اند، یعنی مشکل اصلی در جای دیگری می باشد ،‌ ولی شما دردش را در گوش‌تان احساس می‌کنید.یکی از دلایل شایع گوش‌درد، التهاب مفصل گیجگاهی ‌فکی می باشد که در مجاورت کانال شنوایی قرار دارد و همین مجاورت سبب می‌شود که درد ناشی از التهاب آن در داخل گوش حس شود.بیماری «گوش شناگران» یکی دیگر از دلایل شایع گوش‌درد می باشد که به دنبال مرطوب شدن کانال گوش ممکن است رخ بدهد.

اگر گوشم مشکلی داشت، حتما تا حالا خودم متوجه می شدم:.

نه لزوما. مشکلات شنوایی به طور معمول آرام‌آرام پیشرفت می‌کنند و اغلب ما اگر دچار چنین مشکلاتی شویم، در مراحل ابتدایی از طرق گوناگونی آن را جبران می‌کنیم و متوجه مشکل خودمان نمی‌شویم. اما پزشکان با یک تست شنوایی ساده در همان مراحل لبتدایی، قادر به تشخیص مشکل ما خواهند بود.

شنوایی این گوشم مشکل دارد، اما آن یکی کاملا سالم می باشد:

بیشتر بیمارانی که این حرف را می‌زنند، اشتباه می‌کنند. مشکلات شنوایی در 90 درصد موارد، هر دو گوش را به صورت نسبتا مساوی درگیر می‌کند. ضمن این که در بیشتر مواردی که یک گوش، مشکل بیشتری دارد، گوش مقابل هم تا حدودی درگیر می باشد.

کاهش شنوایی نشانه افزایش سن می باشد:

فقط 35 درصد از بیمارانی که کاهش شنوایی دارند، سنشان بالای 64 سال می باشد. آمارهای کشور آمریکا نشان می‌دهد که در آن کشور، 6 میلیون نفر از جمعیت بین 18 تا 44 سال به کاهش شنوایی دچارند.

مشکل شنوایی من حل‌شدنی نیست:

شاید قدیم‌ها این حرف در بسیاری از موارد، درست بود، اما با درمان‌های امروزی، نزدیک به 95 درصد موارد کاهش شنوایی را می‌شود، کاملا یا تقریبا درمان کرد.

ناشنوایی یک فرآیند تدریجی می باشد و هرگز به طور ناگهانی رخ نمی دهد:

کاهش شنوایی معمولا تدریجی می باشد، ولی گاهی ناگهانی بروز می‌کند و حتی ممکن است یک‌شبه هم رخ دهد. اگر احیانا چنین اتفاقی برایتان افتاد، باید هرچه زودتر به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. این امر می‌تواند ناشی از یک دلیل کم‌اهمیت و ساده باشد، تا یک مساله جدی و مهم. ولی دلیلش هر چه باشد، معمولا درمان دارد.

جدیدترین و کامل ترین مطالب پزشکی را ازما بخواهید.

کندوطب;رسانه ی سلامت

www.kandooteb.com

این پست توصیه می شود

نظرات