چکیده ی کتاب ایده ی عالی مستدام

به نام خدایی که از روح خود در ما دمید.

ایده ی عالی مستدام:

دوستان عزیز سلام گرم من رو پذیرا باشید.فریبرز محسنی پور هستم؛در خدمت شماییم با یک مقاله ی دیگه از معرفی و چکیده ی بهترین کتاب های مدیریت و روانشناسی موفقیت.امیدوارم که مثل همیشه مورد رضایت شما قرار بگیره و در بهبود سطح کیفیت زندگی شما عزیزان تاثیرگذار باشه.پس سخن کوتاه کنیم و بریم سر اصل مطلب.

کتاب مورد بحث امروز ما کتاب «ایده ی عالی مستدام» یا made to stick از برادران هیث(چیپ هیث و دن هیث) هست که در دنیا بسیار مشهور و محبوب شد.در واقع کتاب ایده ی عالی مستدام جزوه ده کتاب برتر سایت آمازون معرفی شده است.همین طور به مدت دوسال در فهرست پرفروشترین کتابهای نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال قرار بگیرد و در فهرست پرفروش های بیزینس ویک باشد و به 28 زبان در دنیا ترجمه و عرضه شده است.

همه روزه افرادی مدعی آن هستند که ایده هایی دارند که می توانند با آن دنیای کسب و کار را دگرگون کنند.اما به مرور یا ایده ی آنها اجرا نمی شود یا بلافاصله بعد از اجرا تاریخ انقضای ایده ی آنها فرا می رسد و از کارایی آن روز به روز کاسته می شود.جایی شنیدم که برای اولین بار در ایران بانک سپه عابر بانک را وارد ایران کرد ولی خیلی زود این افتخار نصیب بانکهای دیگر نیز شد با این تفاوت که عابربانکهای ،بانکهای جدید مدرن تر و کارآمد تر بودند و این روند تا جایی پیش رفت که بعد از مدتی کسی کمتر از عابربانک های بانک سپه استفاده می کرد.

اما چرا !؟

راه حل اینکه یک ایده بکر بماند و خط طولانی تری در مسیر اثرگذاری طی کند چیست!؟

برادران هیث این مهم را به خط تحلیل کشیدند و با بررسی نمونه های زیادی از ایده های موفق و ناموفق به یک الگوی ساده رسیدند که بسیار جوابگوست.چرا که احتمالا از همین الگو استفاده کرده اند که کتاب ایده ی عالی مستدام(made to stick) یکی از پرفروش ترین های بازار های موفقیت و بازاریابی شده است.موضوع کتاب مسئله و نیاز فراگیری است که تقریباً دغدغۀ عموم مردم است.کتاب پر از مثالها و داستانهایی است که به قول خود نویسنده sticky چسبناک و ماندگار در ذهن است و مطالب را در ذهن خواننده جا می اندازد.

دربارۀ نویسندگان این کتاب برادران هیث باید گفت.چیپ هیث استاد دانشکدۀ عالی کسب و کار در دانشگاه استنفورد است و درس استراتژی کسب وکار و سازمان را تدریس م یکند. او مشاور طیف گسترده ای از شرکت ها و سازمان های مختلف از جمله گوگل، گپ و
انجمن قلب آمریکا است. برادر دیگر، دن هیث، عضو ارشد مرکز حامی کارآفرینان اجتماعی است و پیش از این در مقام پژوهشگر در دانشکده بازرگانی هاروارد فعالیت کرده است.

بنا به تعریف نویسندگان کتاب ایده ی عالی مستدام (made to stick) یک ایده ی مرغوب و عالی دارای 6 مشخصه ی ساده و بارز است که تک به تک آنها را مرور می کنیم.

1.ایده باید ساده باشد.

اولین اصل لازم(ولی نه کافی) موفقیت ایده ، ساده بودن کنه ایده است.هیجان ایده باعث می شود که پرحرف باشیم، به حاشیه برویم و تمرکزمان را از دست بدهیم. این پرحرفی، عدم تمرکز و مشخص نبودن مغز ایده از مهم ترین دلایل ضعف ایده ها است. باید بی رحمانه شاخ و برگ های اضافی را بزنید و اجازه دهید مغز ایده خودش را نشان دهد.

البته منظور از مغز ساده، یک جمله کوتاه نیست. بلکه جمله ای کوتاه و حکیمانه است که توجه را جلب کند؛

«موبایلی بسازیم که فقط یک دکمه داشته باشد»؛این ایده استیو جابز برای طراحی آیفون بود.

یا اینکه «رادیویی که در جیب جا شود»؛ ایدۀ انقلابی ماسارو ایبوکا مؤسس سونی در ۶۰ سال.

بنابراین محور کلیدی ایده خود را بیابید و فقط راجع به آن صحبت کنید.

2.ایده باید غیر منتظره باشد.

با غیرمنتظره ها، توجه مردم را بیش از پیش جلب کنید.مغز انسان توانایی عجیبی دارد. ما می توانیم عینک یا بینی خود را که نزدیک ترین جسم به چشممان است نبینیم.انسان ها روزانه حداقل ۴۰۰ تبلیغ می بینند و می توانند هیچ یک را به یاد نیاورند. علت این است که ما به مغزمان فرمان می دهیم که مکررات را حذف کن. حال با توجه به این توانمندی مغز مخاطب، چگونه باید توجه او را به ایده خود جلب کنیم و چگونه اشتیاق آن ها را در زمانی که می خواهیم ایده خود را به آن ها بفهمانیم حفظ کنیم؟

انسان ها به چیزهایی که تکراری است توجه نمی کنند. آن ها به دنبال غیرمنتظره ها هستند. غیرمنتظره ها نظر افراد را جلب می کند، لکن توجه آن ها را حفظ نمی کند. برای حفظ آن باید در دانش آن ها شکاف ایجاد کنیم و با ایده خود آن را پرکنیم.مثال بهتر تبلیغات آینه ای ایستگاههای مترو است.تا به حال به آن توجه کرده اید؟

3.ایده باید در چارچوب و قالبی ملموس باشد.

ملموس صحبت کردن تنها راهی است که می‌توان مطمئن شد که ایده ما برای همه مخاطبان معنی واحدی دارد.«ما باید تهدیدات را به فرصت تبدیل کنیم و از ظرفیت های خود در جهت دست یافتن به اهداف راهبردی نهایت استفاده را ببریم.» از این دست حرف ها خیلی زیاد شنیده می شود؛ به خصوص از سوی مسئولین کشور. بعد همه باز کار خودشان را می کنند، چون برایشان ملموس نیست.

 وقتی که شما ایده خود را در چارچوب اطلاعات ملموس و فعالیت های انسانی توضیح دهید، نظر افراد به ایده شما جذب می شود.

4.ایده باید باورپذیر باشد(هندوانه به شرط چاقو)

اگر ایده مطابق باورهای مردم باشد، آن را معتبر می‌دانند و می‌پذیرند.معتبر بودن: چه چیزی سبب می شود که افراد ایده ها را باور کنند؟ آزمایش علمی در مورد ایده داشته باشیم، یا آمارهای عجیب و غریب ارائه دهیم یا متخصصین آن را تأیید کنند؟

 همه این ها درست است اما ایده های زیادی بوده اند که متخصصین، آزمایش ها و آمارها آن را تأیید کرده اند اما ماندگار نشده اند. علت آن است که چگونگی باور کردن مردم است که ایده ای را معتبر می کند یا آن را بی اعتبار می کند.موضوع خیلی ساده است؛ اگر تأیید متخصصین و آمارها در جهت باور مردم نباشد، ایده معتبر و ماندگار نمی شود. اگر ایده مطابق باورهای مردم باشد، آن را معتبر می دانند و می پذیرند. اجازه بدهید با مثالی بیشتر توضیح بدهم.
مثال بهتر این است که مردم هندوانه را به شرط چاقو بهتر می خرند.چرا که سرخی آن را در دست فروشنده بهتر باور می کنند تا زمانی که هندوانه سربسته است.
همه می دانند که سیگار مضرات بسیاری دارد. متخصصین فراوانی توصیه می کنند که سیگار نکشید. آمارهای ابتلا به انواع سرطان ها در سراسر دنیا نیز موجود است؛ اما هیچ کس به اندازه «پام لافین» در جلوگیری از کشیدن سیگار مؤثر نبوده است. پام لافین نه متخصص است و نه فردی مشهور. لافین موضوع کمپین تبلیغاتی ضدسیگار در دهه ۱۹۹۰ بوده است. او در سال ۱۹۹۸ مادر بیست ونه ساله دو کودک بود. لافین از ده سالگی شروع به کشیدن سیگار کرده و در بیست وچهارسالگی دچار بیماری ریوی شده بود. او از جراحی ناموفق پیوند ریه رنج می برد. مسئولین بخش مبارزه با دخانیات از لافین خواستند که داستان خود را با مردم و به خصوص جوانان در میان بگذارد و او هم موافقت کرد.
 مسئولین یک سری آگهی برای ساعات پربیننده تهیه کردند. آگهی ها بی رحمانه بود. آن ها نشان می دادند که لافین چگونه با مرگ دست و پنجه نرم می کند و به خاطر درست کار نکردن ریه اش آرام آرام خاموش می شود. مخاطبان او را در حالت تحمل سرفه هایی بی امان می دیدند. آگهی ها اثرات زخم های وحشتناکی را بر پشت بدن او نشان می دادند که ناشی از جراحی های سخت بود. در یکی از آگهی ها، عکس هایی از کودکی و بزرگسالی لافین نشان داده می شد و لافین توضیح می داد چگونه بیماری ریوی صورتش را بسیار چاق کرده و قوزی بر روی گردنش باقی گذاشته است. او می گفت: «من شروع به کشیدن سیگار کردم تا بزرگتر و مسن تر به نظر برسم و بسیار متأسفم که همین گونه شد.»
این ایده که به سیگاری ها شوکی سخت وارد کنیم جواب داد. لافین نماد ضددخانیات شد. او در سال ۲۰۰۰، در ۳۱ سالگی، از دنیا رفت؛ اما توانست بر کسانی که در این مسیر اشتباه حرکت می کنند، اثر بسیار مهمی بگذارد.

5.ایده باید احساس برانگیز باشد.

یافتن احساس درست و برانگیختن صحیح آن عامل کلیدی در ماندگاری ایده است. به مردم کمک کنید اهمیت ایده شما را ببینند و بدانند.اداره احساسات انسان در بخشی از مغز به نام آمیگدال صورت می گیرد.

خیلی از متکدیان این مسئله را به خوبی درک کرده اند که با نشان دادن ضایعه از عضو یا بغل کردن کودکان گرسنشان احساسات مردم را بیشتر تحریک می کنند و بیش از بقیه ی گدایان کسب درآمد می کنند.

6.ایده باید داستانی باشد.

همیشه بهترین ایده برای خواباندن کودکان تعریف داستان برای آنهاست.عجیب نیست که پدر و مادر های ما به این وسیله ایده ی خود را برای خواباندن ما پیاده می کردند.داستان همیشه تاثیر شگرفی در پیاده سازی ایده و ماندگاری آن را دارد.هرکس به راحتی می تواند نصیحت های بزرگترش را به خاطر آورد که در آن داستانی نهفته بوده است.داستان‌های درست و مناسب موجب عمل کردن افراد می‌شود. داستان امکان تمرین ذهنی به ما می‌دهد تا در موقعیت واقعی از آمادگی بیشتری برخوردار باشیم.

فریبرز محسنی پور.

جدیدترین و کامل ترین مطالب پزشکی را ازما بخواهید.

کندوطب;رسانه ی سلامت

www.kandooteb.com

این پست توصیه می شود

نظرات