کاهش یائسگی با طب گیاهی

یائسگی قسمتی طبیعی از روند پیری زنان است. در حالی که بسیاری از علائم و نشانه ها به صورت مشابه توسط زنان تجربه می شوند، اما هر زن آن را متفاوت تجربه می کند. تعداد زیادی از زنان تصمیم به تغییر شیوه زندگی خود و یا مصرف دارو برای کاهش شدت یا توقف علائم یائسگی می گیرند.استفاده از داروهای گیاهی در حال افزایش می باشد.

شناسایی علائم یائسگی:

۱- تماس با پزشک یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود:

اگر بیش از ۴۰ سال دارید و حس می کنید که ممکن است یائسگی تان شروع  شود، با پزشک خود صحبت کنید.
-سابقه پزشکی و خانوادگی خود را مرور کنید تشخیص یائسگی می تواند دشوار باشد، و تاریخچه سلامتی شما و همچنین نحوه برخورد زنان دیگر خانواده با یائسگی ممکن است سرنخ خوبی باشد.

۲- دنبال علائمی که جدید هستند و به سایر مسائل مربوط به سلامتی مربوط نیستند باشید:

-توجه به تغییرات اخلاقی و تحریک پذیری داشته باشید. افسردگی و اضطرابی که به طور معمول احساس نمی کنید، ممکن است ناشی از یائسگی باشد.
-گرگرفتگی ها را یادداشت کنید. یکی از شایع ترین علائم یائسگی، گرگرفتگی می تواند باعث ایجاد بی نظمی در تعریق شود یا در داخل و خارج از بدن احساس گرمای اذیت کننده ای کنید.
-پریودهای نامنظم را پیگیری کنید. اکثر زنان تا زمانی که پریود آنها متوقف نشده باشد متوجه یائسگی نمی شوند، اما ممکن است خونریزی ناگهانی یا نامنظم وجود داشته باشد.
-به دنبال خشکی واژن، و همچنین تغییر در میل جنسی و الگوهای خواب باشید. اغلب تعرق شبانه و بی خوابی از موارد رایج است.

۳- بررسی گزینه های درمانی:

پزشک شما امکان دارد درمان جایگزینی هورمونی و داروهای جایگزینی مانند یوگا را توصیه کند.
-در مورد اینکه گیاهان و مکمل های گیاهی چگونه به شما کمک میکنند بحث کنید. مطمئن شوید که همه ی داروهای مصرفی تان را ذکر کنید تا پزشک بتواند به شما در مورد واکنش های بالقوه و عوارض جانبی آنها اطلاع دهد.

درمان علائم یائسگی با برخی گیاهان:

۱-استفاده از جینسینگ برای مبارزه با خستگی و تعادل هورمون ها:

خاصیت تغذیه ای در این گیاه، ریشه گیاه اسپیندلی می تواند به شما کمک کند تا هنگامی که یائسگی را تجربه می کنید بیشتر شبیه خود واقعیتان باشید.
-ریشه جینسنگ خام را جویده و بخورید. شما همچنین می توانید ریشه جینسنگ را به سوپ و خورش اضافه کنید.
-به دنبال محصولاتی که حاوی جینسینگ هستند باشید. شما می توانید آن را در یک کپسول و یا یک پودر که به نوشیدنی خود اضافه می کنید استفاده کنید. همچنین می توانید محصولاتی مانند چای و نوشیدنی های انرژی زا که حاوی جینسینگ هستند را خریداری کنید.

۲-  استفاده از کوهوش سیاه که دارای خواص مشابه استروژن است:

توانایی این گیاه برای تعادل سطح هورمون شما می تواند خیلی از علائم یائسگی را کم کند. این عضو خانواده گل آلاله وحشی در آمریکای شمالی رشد میکند و شبیه بوته های گل دهنده است.
-برای کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان از کوهوش های سیاه استفاده کنید.
-هنگام مصرف کوهوش های سیاه، بر داروهای دیگر خود نظارت کنید. زیرا که می تواند با داروهای دیگر تداخل کند.
-به دنبال کوهن سیاه در کپسول یا چای باشید.شما می توانید آن را برای کاهش علائمی مانند تحریک پذیری، خستگی و خشکی واژن بطور روزانه مصرف کنید.

۳- استفاده  از دونگ کوای برای درمان نشانه های خود:

مانند جینسنگ و کوهوش سیاه، دارای خاصیت های مشابه استروژن می باشد و برای درمان مشکلات زنانه و همچنین یائسگی مورد استفاده قرار میگیرد.
-دونگ کووا را به صورت پودر یا یک کپسول پیدا کنید. این گیاه را نمیشود به صورت خام مصرف کنید یا در غذا بریزید.
-قبل از مصرف دونگ کووا با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر شما به طور مرتب آسپیرین یا سایر داروهای ضد انعقادی مصرف می کنید. این گیاه می تواند خون شما را رقیق کند، که ممکن است برای زنان مبتلا به بیماری های خاص مشکل ایجاد کند.
-دونگ کووا را با رنگ قهوهای مایل به زرد، ریشه اسپیندولی و گل های سفیدی که از آن می رویند شناسایی کنید. این گیاه بومی مناطق چینی و آسیایی ست، اما در غرب محبوب تر شده است.

۴-  استفاده از مکافم برای تحریک تولید استروژن در بدن خود:

این گیاه به صورت مکمل می تواندکمک به مبارزه با علائم یائسگی کند.

۵- مصرف شبدر قرمز را برای درمان گرگرفتگی، خشکی واژن و تغییرات رفتار:

این گیاه ممکن است با بارداری اختلال به وجود آورد، بنابراین قبل از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید.

اخطارها:

-به خاطر داشته باشید که گیاهان و مکمل های گیاهی توسط اداره غذا و دارو (FDA) تنظیم نمی شود. بنابراین، آنها برای آزمایش ایمنی و اثربخشی مورد آزمایش قرار نگرفته اند.
-اگر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستید، درمان های دیگر را در نظر بگیرید. خواص هورمونی بسیاری از گیاهان می تواند موجب افزایش احتمال ابتلا به سرطان سینه و سایر سرطان های مرتبط با سطح هورمونی شود. در مورد ریسک ابتلای خود با دکتر صحبت کنید.

نکات مهم:

از این گیاهان به صورت ضروری برای احساس راحتی بیشتر استفاده کنید، اما از دوز توصیه شده توسط پزشک متخصص خود تجاوز نکنید و یا هر بسته بندی شامل مکمل ها، پودرها یا چای هایی که استفاده می کنید را ذکر کنید.به عنوان مثال، شما می توانید هر روز چای جینسینگ بخورید، اما محصولات حاوی دونگ کوای باید کمتر استفاده شوند.
استفاده از داروهای جایگزین پزشکی دیگر به علاوه داروهای گیاهی راامتحان کنید. بسیاری از زنان طب سوزنی، یوگا و هومیوپاتی را برای کنترل علائم یائسگی مفید می دانند.

جدیدترین و کامل ترین مطالب پزشکی را ازما بخواهید.

کندوطب;رسانه ی سلامت.

این پست توصیه می شود

نظرات