هفته سی و هشتم بارداری

38 هفته حاملگی را پشت سر گذاشتید و حس شیرین و به یاد ماندنی مادر شدن را تجربه کرده اید. بهتر است بدانید که متخصصین از هفته 38بارداری به بعد را تحت عنوان دوران ترم و یا رسیده شدن کودک میدانند به این معنی که کودک شما بعد از این هفته اگر به دنیا بیاید قابلیت حیات مستقل بدون استفاده از دستگاهه و مراقبت های ویژه را داراست.

کودک شما حسابی چاق شده است! او بین 2720 تا 3400 گرم وزن دارد (پسرها معمولا کمی سنگین تر از دخترها هستند) و طول بدن او نیز بین 48.2 تا 50.8 سانتی متر است.

بدن شما در هفته 38 بارداری:

با نزدیک شدن به زایمان ممکن است متوجه افزایش ترشحات واژینال شوید.این قضیه خیلی طبیعی است و دچار مشکل نمیشوید.اگر دچار بوی بد یا رنگ بد شدید یا خارش وسوزش یا تب را تجربه کردید،به دنال مشاوره پزشکی باشید.با افتادن فرزندتان به داخل لگنتان ممکن است بتوانید تنفس راحت تری بکنید.

وضعیت جنین در هفته 38 بارداری:

فرزندتان تا هفته 38بارداری  افزایش وزن قابل توجهی داشته است.از این لحظه به بعد افزایش وزن او آهسته است یا حتی متوقف میشود. درحالی که رشد او نهایی شده، اما مغز و ریه‌هایش همچنان برای تکامل تلاش می‌کنند و این تلاش شاید حتی بعد از به‌ دنیا آمدن نوزاد هم ادامه یابد.

توصیه ها در هفته 38 بارداری:

به همسرتان بگوئید که تمام اتفاقات را در حافظه خود ثبت کند تا در آینده دوباره آنها را برای‌تان زنده کند، چون ممکن است از یاد شما بروند.

علائم طبیعی در هفته 38 بارداری:

ممکن است دردهایی را در کشاله ران یا پشت ساق پا احساس کنید که آن دردها نشانه قرارگیری سر کودک به لگن یا حرکت او بر روی عضلات کف لگن باشد.

هشدارها در هفته 38 بارداری:

افسردگی حالت روحی است که برخی از بانوان باردار در هفته 38 بارداری را گرفتار خودش می‌کند. درصورتی که احساس می‌کنید حال و حوصله برای انجام دادن هیچ کاری ندارید برای درمان این مشکل زودتر اقدام کنید با ورود نوزادتان بی حوصلگی روحی دردساز می شود.

دقت زمان زایمان که پزشک اعلام کرده است چقدر است؟

یک بارداری معمولا دویست و هشتاد روز از زمان آخرین پریودی طول می کشد. با سونوگرافی می توان اندازه و رشد جنین را ملاحظه کرد. بیشتر جنین ها در هفته سی و هشتم تا چهل بارداری به دنیا می آیند. در واقع اگر جنین در زمان درست متولد شود در هفته سی و هشتم بارداری است. اگر بارداری شما بی خطر باشد، احتمال متولد شدن نوزاد دو هفته قبل یا بعد از زمان تعیین شده وجود دارد. اما در برخی موارد، نوزاد یک هفته قبل یا بعد از زمان تعیین شده متولد می شود. فقط حدود چهار درصد بچه ها در زمان تعیین شده متولد می شوند.

اگر از زمان تعیین شده گذشته است نگران نشوید. این زمان فقط زمانی تقریبی است که به پزشک برای مراقبت از مادر کمک می کند.

تحریک درد زایمان در هفته 38 بارداری:

آیا می توانید درد زایمان طبیعی در منزل ایجاد کنید؟ آیا نزدیکی جنسی باعث شروع درد زایمان می شود؟ برخی خرافات در خصوص تحریک درد زایمان وجود دارد مانند حمام آب گرم، طب سوزنی، خوردن آناناس و غذاهای تند، راه رفتن و …. اما هیچ مدرکی بر درست بودن این موارد وجود ندارد. نزدیکی جنسی باعث تحریک درد زایمان می شود زیرا ماده منی داخل واژن باعث تحریک و افزایش گرفتگی می شود.

نکاتی برای پدرها در هفته 38 بارداری:

مقدار زیاد هورمون ها باعث تغییرات روحی و خستگی می شود. در اینجا نکاتی برای کنار آمدن و کمک کردن به همسر وجود دارد:

– بارداری باعث می شود خانم دید دیگری درباره بدن خود داشته باشد. گاهی او از افزایش وزن خوشحال است و گاهی ناراحت. دائم از شما می پرسد خیلی چاق شده است. به یاد داشته باشد نباید پاسخ مستقیم بدهید و این که برای شما مهم نیست نیز جواب مناسبی نیست. کافی است به او بگویید نه.

– اگر همسر شما از بارداری گله می کند و آرزو می کند باردار نمی شد نگران نشوید طبیعی است. گاهی او می خواهد بارداری زودتر تمام شود. در این مزان سعی نکنید برای او سخنرانی کنید. او نیز نمی خواهد فرزند زودتر از موعد به دنیا بیاید فقط خسته شده است.

– ممکن است همسر شما هنگامی که چاقوی درست برای برش سبزی انتخاب نمی کنید، ناراحت شود اما این کار باعث نمی شود از آشپزخانه دوری کنید. بهتر است در هنگام آشپزی به همسر خود کمک کنید.

– فکر می کنید پدر خوبی نیستید؟ فکر می کنید بچه دار شدن اشتباه بوده است؟ طبیعی است. بیشتر والدین این نگرانی را دارند. بهترین راه برای مبارزه با این ترس حرف زدن با پدر و مادر خود است. آن ها خاطرات کودک شما را می گویند و نصیحت های خوبی برای شما دارند.

– بهترین را برای جلوگیری از ترس، مطالعه در خصوص بارداری و جنین است. ممکن است بخواهید علائم و تاثیر آن ها را بر نوزاد بدانید.

– امروزه پدرها از رشد جنین در دوران بارداری آگاه می شوند. در این زمان باید در خصوص رشد جنین و مراحل بارداری اطلاعات داشته باشید.

– مطالعات نشان می دهد جنین به صداهایی که در رحم می شنیده واکنش بهتری نشان می دهد. می توانید برای او شعر بخوانید یا با او حرف بزنید. همچنین می توانید درباره اتفاقات امروز با او حرف بزنید.

جدیدترین و کامل ترین مطالب پزشکی را از ما بخواهید.

کندو طب؛رسانه ی سلامت.

این پست توصیه می شود
نظرات
pingbacks / trackbacks

نظرات