رژیم غذایی مناسب اگزما

 اگزما:

یا درماتیت به التهاب یا آماس پوست گفته می‌شود که می‌تواند منجر به خارش، قرمزی، تورم،پوسته‌ریزی و دیگر نشانه‌ها شود.

رژیم غذایی مناسب اگزما:

اگزما یک بیماری پوستی است که باعث خارش،حساسیت و ایجاد پوسته های قرمز نامطبوع روی پوست می شود.دانستن چگونه کنترل کردن اگزما میتواند سلامت فیزیکی تان را بهبود بخشد و اعتماد به نفستان را افزایش دهد.در حالی که هیچ شواهد علمی محکمی برای ارتباط غذاها با بروز اگزما وجود ندارد،اما بسیاری افراد کشف کرده اند که بعضی غذاها باعث بدتر شدن علائم اگزما و بعضی باعث بروز کمتر آن می شوند.فهمیدن تاثیر غذاها روی بدن و پوستتان میتواند به کنترل اگزما کمک کند.

حذف غذاهای محرک معمول:

1) از قند،الکل،مواد غذایی فرآوری شده و سرخ کردنی بپرهیزید

معمولا،مواد غذایی حاوی مواد شیمیایی،قند و چربی های ناسالم،قابل توصیه برای استفاده ی روزانه در رژیم غذایی تان نیستند.همچنین این غذاها باعث تورم می شوند که در بروز التهاب مشارکت می کند.کسانی که به شیرینی جات علاقه دارند،می توانند میوه ی تازه یا شکلات تلخ را جایگزین شیرینی جات کنند.

2) نوشیدنی های محرک را مصرف نکنید

نوشیدنی های محرک مثل قهوه و سوداهایی کافئین بالایی دارند و چای،در بالا بردن سطح استرس همکاری دارند.بالا بودن استرس به بروز مشکلات پوستی مرتبط است و باید توسط رژیم غذایی،ورزش و ریلکسیشن کنترل شود.نوشیدنی های کافئین دار غده های فوق کلیه را تحت تاثیر قرار می دهند و یک پاسخ استرسی را تحریک میکنند که می تواند به بروز علائم اگزما ختم شود.

3) از خوردن غلات با قند بالا بپرهیزید

غلاتی که قند بالایی دارند،باعث به سرعت بالا رفتن انسولین خون می شوند و بالا رفتن قند خون می تواند باعث نامتعادل شدن هورمونها شود.غلات معمولی که قند بالایی دارند شامل چیپس ذرت،کیک،پای،کرن فلکس های فرآوری شده،برنج سفید و آرد سفید هستند.افرادی که از آلرژی به گلوتن رنج میبرند،۳ برابر بیشتر احتمال بروز علائم اگزما را دارند.اگر در حال حاضر می دانید که سلیاک دارید،مطمئن باشید که از گلوتن دوری می کنید چرا که ممکن است اگزمایتان را تحریک کند.اگر مطمئن نیستید که به گلوتن آلرژی دارید یا نه،یک رژیم غذایی حذف را امتحان کنید و ببینید که آیا علائم اگزمایتان کم می شود یا خیر.

4)همه ی محصولات لبنی را حذف کنید

معمولا افرادی که اگزما دارند،با لبنیات، مخصوصا شیر گاو و پنیر ها که از مولکولهای پروتئینی بزرگی تشکیل شده اند که برای هضم سخت است، مشکل دارند.همچنین لبنیات،غذاهای اسیدی هستند و مصرف بیش از اندازه ی اسید می تواند باعث بروز اگزما شود.اگر نمی توانید بدون خوردن شیر زنده بمانید،بعضی افراد شیر بزغاله را به عنوان جانشینی برای شیر پاستوریزه،خوشمزه و سالم می دانند.شیر بزغاله سرشار از آنزیم ها و باکتری های مفید است که به لوله ی گوارش کمک می کنند.

5)غذاهایی که باعث آلرژی میشوند مصرف نکنید

بدن هر فرد در برابر غذاها متفاوت عمل میکند و ممکن است برای هر فرد غذای خاصی محرک باشد.برای فهمیدن اینکه چه غذاهایی اگزمایتان را شعله ور می کنند،یک رژیم غذایی حذف ۱۴ روزه را امتحان کنید.

آلرژن های غذایی مانند تخم مرغ،لبنیات،گندم،آجیل،سویا و غذاهای دریایی را طی ۱۴ روز حذف کنید.

موارد بالا را یکی یکی به رژیم غذایی تان اضافه کنید و ببینید اگر هر یک از آنها محرک بروز اگزمایتان هستند یا خیر.

اضافه کردن غذاهایى به رژیم غذایى که اگزما را آرام می کنند.

رژیم غذایى تان را سرشار از فیبر کنید

یبوست باعث میشود که بدن راههاى دیگرى براى دفع توکسین پیدا کند که یکى از رایجترین راهها پوست است.رژیم غذایى پر فیبر از یبوست جلوگیرى می کند.سعى کنید فیبر را از کربوهیدراتهاى پیچیده ى سالم،مثل سبزیجات،جوانه ى غلات،آجیل و دانه ها،استفاده کنید.

آب فراوان بنوشید

پوست،شامل یک تُن آب است و آبرسانى براى سلامت عمومى پوست،مفید است.مصرف آب به دفع توکسین و مرطوب نگه داشتن پوست کمک می کند.سعى کنید روزانه ٨ لیوان یا ۶۴ اُنس آب بنوشید.

غذاهاى سرشار از پروبیوتیک بخورید

غذاهاى پروبیوتیک به بهبود سلامت معده و عملکرد ایمنى بدن شناخته شده اند.همچنین باعث کاهش التهاب و تولید آنتى بادى هایى می شوند که بدن را از عملکرد ضعیف در مقابل آلرژیها،متوقف می کند.مصرف ماست با باکتریهاى مفید زنده،کفیر و کامبوجا راهایى عالى براى افزایش پروبیوتیک اند.

امگا ٣ بخورید

غذاهاى سرشار از اسیدهاى چرب ضرورى،امگا ٣،به بهبود سلامت پوست شناخته مى شوند.این غذاهاى سرشار از اسید چرب امگا ٣ نه تنها باعث ساخت پوست جدید میشوند،بلکه به کاهش تورم کمک می کنند که خود باعث مقابله با اگزما می شود.غداهاى سرشار از امگا ٣ شامل سالمون،سایر ماهى هاى وحشى،روغن تخم بذر کتان،آجیل و و دانه ها(کدو،کنجد و آفتاب گردان)است . درحالى که بسیارى باور دارند بهترین کار،دریافت مواد مغذى از منابع غذایى طبیعى است،مکمل هاى امگا بسیار خوبى به عنوان گزینه هاى دیگر،وجود دارند.روغن جگر ماهى کاد دار داراى ویتامین A و D تخمیر شده،یکى از بهترین مکمل ها براى اگزما است.

نکته:

از یک نرم کننده ى خوب استفاده کنید

نرم کننده ها کرم ها،روغن ها،لوسیون ها و ژلهایى هستند که از کمبود آب در پوست جلوگیرى میکنند.اگرچه ممکن است بعضى نرم کننده ها پوست را چرب کنند،براى مرطوب و نرم نگه داشتن پوست حیاتى اند.معمولا کرم ها و روغن ها بهترین نرم کننده ها هستند.کرم ها کمى احساس سبکترى دارند،در حالى که روغن ها ممکن است کمى احساس سنگینى روى پوست داشته باشند.اگر نمیخواهید در طول روز دستهایتان براق به نظر برسند،در شب از روغن ها استفاده کنید.

یک دوش آرامش بخش بگیرید

حمام آب گرم نه تنها سوزش و خارش شدید را کاهش میدهند،بلکه باکتریها و سایر عفونت ها را نیز هدف قرار میدهند.بسته به ترجیح شخصى و حساسیت پوستتان،کمى بلیچ،جوش شیرین یا جو دو سر به وان آب گرم اضافه کنید تا حمامى آرامش بخش تر براى پوستتان ایجاد کنید.براى حمام بلیچ،از یک دوم پیمانه بلیچ خانگى(غلیظ نباشد)استفاده کنید و براى ١٠ دقیقه در وان غوطه ور شوید.مطمئن شوید که سرتان را داخل آب نکنید و همچنین بیش از ٣-٢ بار در هفته از حمام بلیچ استفاده نکنید.براى حمام جودوسر یا جوش شیرین،به سادگى ماده ى مورد نظرتان را در وان آب گرم بریزید و براى ١۵-١٠ دقیقه در آن غوطه ور باشید.اگرچه جو دو سر خام خوب عمل میکند،جو دو سر کلوئیدى ،یک جودوسر ریزِ زمینى است که به طور مخصوص براى حمام ساخته شده است.

جدیدترین و کامل ترین مطالب پزشکی را از ما بخواهید.

کندو طب؛رسانه ی سلامت.

این پست توصیه می شود
نظرات
pingbacks / trackbacks
  • […] ضد التهاب غیر استروئیدی (calcineurin inhibitors) که برای درمان بیماری اگزما به کار می‌روند، در درمان درماتیت سبورئیک موثر […]

نظرات