یک متخصص گوش و حلق و بینی در زمینه ی گوش،دهان،گلو و بینی آموزش دیده است.جدای از تمرکز این رشته بر سیستم تنفسی،متخصص گوش و حلق و بینی به بیماری های حنجره،سینوس ها و ساختار صورت و گردن نیز تسلط دارد.متخصص گوش و حلق وبینی همچنین  دوره هایی در حوزه علوم ارتباطی شامل درمان گفتاری و شنیداری،طی کرده است.وظایف متخصص گوش و حلق و بینی به نوع بیماری و تخصص اضافی آن ها بستگی دارد.

مقالات گوش و حلق و بینی

خرخر کردن علت های مختلفی دارد که در بزرگسالان و کودکان متفاوت می باشد. در آقایان نسبت به خانم ها مخصوصا آقایان چاق خرخر یا خرناس کشیدن بیشتر مشاهده می شود. در کودکان علت خرخر کردن ممکن است بزرگی لوزه ها باشد.

وزوز گوش عبارتست از شنیدن صدایی غیر طبیعی در گوش، صدایی شبیه سروصدا یا خش خش که ممکن است این صدا بلند باشد که احیاناً کاهش یافته یا به کلی از بین برود. ممکن است این صدا در هر دو گوش یا در یک گوش شنیده شود. صدای وزوز گوش متنوع است، برخی مواقع بصورت منقطع و بریده بریده شنیده می شود و برخی مواقع بصورت یکنواخت با تُن صدای بلند است که باعث ناراحتی شدید بیمار می شود.

تراکم بینی و فشار سینوسی به علت بسیاری از بیماری ها ی سرماخوردگی، آنفلوآنزا و آلرژی ها هستند. هنگامی که شما آلرژی داشته باشید، غشاهای برداشته شده بینی شما تبدیل به التهاب و تحریک می شوند. آنها شروع به ساختن بیشتر اسفنج می کنند و باعث بروز هرگونه تحریک، مانند آلرژن می شوند.

برای شست و شوی بینی می توانید از سرم استفاده کنید برای استفاده از سرم می توانید به کمک سرنگ سرم را خارج کنید و به داخل سوراخ بینی پمپ کنید .به هنگام پمپ کردن بهتر است به گونه ای قرار بگیرید که که مایع سرم از سوراخ دیگر بینیتان خارج شود این کار باید روزانه بعد از عمل بینی انجام شود تا ضد عفونی داخل بینی به خوبی انجام شود و تنفس راحت تر شود.