طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی طب سنتی مجموعه‌ای است از دانسته‌ها، مهارت‌ها و اعمال که بر پایه نظریه‌ها، باورها و تجربه‌های بومی فرهنگ‌های مختلف است، خواه که قابل شرح باشد یا نباشد، که در بهداشت و نیز پیشگیری، تشخیص، بهبود و مداوای بیماری‌های جسمی و ذهنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مقالات دپارتمان طب سنتی

مزاج این افراد سرد و خشک میباشد. چهره این افراد تیره و پوست آنها خشک و بی طراوت است. سرمایی هستند. خصوصاً در پاها احساس سرما میکنند و خوراکیهای شیرین را دوست دارند. دچار سوزش سرمعده و زیرجناغ و گرفتگی در عضلات پشت ساق پا میشوند. میوه های غیرطبیعی باعث تیرگی رنگ پوست خصوصاً زیر چشم ها و زیری و خشونت موی سر میشوند. وجود سودا در مغز باعث افزایش دقت و افزایش غیرطبیعی آن باعث وسواس در شستشو و نظافت، چک کردن درب منزل، شیر گاز و غیره میشود.

مزاج این افراد گرم و خشک میباشد. دارای اندامی لاغر و پوستی نسبتاً خشک و مایل به زرد هستند. پرانرژی، فعال و باهوش میباشند. سریع راه میروند و سریع حرف میزنند. ترشی را به شدت دوست دارند. اما به شیرینی و گرمی جات کمتر تمایل نشان میدهند. زود عصبانی میشوند. اما زود هم آرام میشوند و معمولاً از عصبانیت خود پشیمان میشوند. گرمایی هستند و گرمای تابستان آنها را کلافه میکند. زیاد تشنه میشوند. به سالاد و خیار علاقه زیاد نشان میدهند. مشکلات گوارشی در افراد صفراوی کمتر ایجاد میشود و معمولاً قدرت هضم خوب دارند.

مزاج این افراد گرم و تر میباشد. افرادی پرخون، دارای اندامی درشت (بدون چاقی و افزایش چربی) و صورتی گلگون و سرخ و سفید هستند. گرمایی هستند و در مجموع هوای گرم تابستان پیش از سرمای زمستان آنها را می آزاد، اشتهای خوبی دارند. شیرینی و ترشی را دوست دارند، خوش خواب هستند. راحت به خواب می روند و صبحها از خواب سخت بیدار میشوند. ممکن است در طول روز، زیاد خمیازه بکشند و بدن را کش و قوس دهند. در فصل بهار، مشکلات آنها بیشتر می شود. خوش اخلاق و شوخ طبع هستند.

مزاج این افراد سرد و تر است. زمستان فصل بسیار سختی برای ایشان است. باید لباس زیادی بپوشند و همواره کنار بخاری بنشینند. این افراد شیرینی خیلی دوست دارند. با خوردن سردیها مثل ماست و ترشی، دچار ضعف، بی حالی و خواب آلودگی زیاد و خروج آب از دهان حین خواب میشوند. این افراد کم انرژی هستند و از کار زود خسته میشوند. نیاز به خواب زیاد دارند. با حوصله و صبور هستند دیر عصبانی میشوند. برای همین ممکن است اطرافیان ایشان را خیلی دوست داشته باشند. این افراد دارای پوستی سفید، سرد، نرم و شفاف هستند و کمتر دچار لکه های پوستی و جوشهای غرور (آکنه) میشوند.